التدقيق الشرعي في المؤسسات المالية الإسلامية في ليبيا: التطبيقات الصعوبات وإمكانية الحلول
Libya'daki islami finans kurumlarında şer'i denetimi: Uygulamalar, zorluklar ve çözümler
  1. Tez No: 921012
  2. Yazar: SALEM MOFTAH SALEM ELSALHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEL AHMAD FADEL HAWAMDEH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çalışma, Libya ortamında faaliyet gösteren İslami bankaların iç Şeriat denetimine ilişkin bir anket çalışması aracılığıyla, Libya'daki İslami finans kurumlarında iç Şeriat denetimini tanıtmayı, Libya'da bu mesleği ilerletmek için karşılaşılan engelleri bilmeyi ve bu engellere çözümler önermeyi amaçlıyor. Bu amaca ulaşmak için çalışmanın hipotezi mevcut birincil ve ikincil verilere dayalı olarak test edilmiştir. Çalışmaya hizmet eden veriler bu amaçla hazırlanmış bir anket aracılığıyla toplanmış ve İslami kurumlar ve bankalardaki iç Şeriat denetçilerinden oluşan çalışma topluluğuna ve ayrıca Şerî Kurullara ve iç Şeriat Denetleme Departmanına da dağıtılmıştır. Veriler toplandıktan ve uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildikten sonra çalışmanın amacına uygun sonuçlara ulaşmak için buna uygun önerilerde bulunulmuştur. Araştırmanın en önemli bulguları arasında: İslami bankalardaki çalışanların çoğu daha önce geleneksel bankaların kadrolarında çalışanlardan oluşmaktadır. İslami finans kurumlarının çalışmaları üzerinde tam bir Şeriat denetimi olmaması nedeniyle birçok Şeriat ihlalinin ortaya çıkmasına ek olarak çalışanlar, Libya'daki İslami finans kurumlarında çalışmak için yeterli bilimsel yeterliliğe sahip değiller. Ayrıca, Libya'daki çoğu yetkili, Merkez Bankası da dahil olmak üzere, iç Şeriat denetiminin, mesleğin kendisine emanet edilen görevleri yerine getirmesini sağlayacak şekilde önemini anlamamaktadır. Önceki sonuçlara dayanarak çalışma, İslami finans kurumlarının çalışanlarının İslami finansal işlemlerin fıkhıyla ilgili şerî ilimlerle eğitilmesi ve vasıflandırılması konusunda çalışma ihtiyacını, mali kurumların çalışmalarının kapsamlı bir gözetime tabi olmasını, İç Şeriat denetçisinin çalışması için denetçinin metodolojisinde netlik olmasını ve bu denetçinin; gizlilik, dürüstlük ve tarafsızlık gibi yüksek niteliklere sahip olmasını tavsiye ediyor.
Özet (Çeviri)
The study aims to identify the internal Islamic auditing in the Islamic financial establishments in Libya, through an investigative study concerning the internal Islamic auditing in the Islamic banks working in the Libyan environment, knowing the faced obstacles, and advising solutions to them in order to elevate this profession in Libya. To achieve this order, the dissertation's premise was tested based on the available primary and secondary data. The collected data served the study through a questionnaire that was distributed on the society of the study represented by the internal Islamic auditors in the Islamic establishments and banks, in addition to the Islamic bodies, and internal Islamic auditing administrations. After data collection and analyze using appropriate statistical methods to reach results that serve the purpose of this study, relevant recommendations were suggested. One of the most important results that was reached is that most workers in the Islamic banks were previously working in traditional banks, hence, they lack the sufficient educational qualification to work in the Islamic financial establishments in Libya; furthermore, the presence of many religious violations due to the lack of a complete Islamic auditing over the acts of the Islamic financial establishments; moreover, the majority of responsible figures in Libya are not aware of the importance of internal Islamic auditing, including the central bank, therefore this profession is unable to execute its duly missions. Based on the previous results, the study recommended the necessity to train and qualify the workers in the Islamic financial establishments in terms of religious knowledge related to Islamic trade jurisprudence, the existence of a complete monitoring on the work of the financial establishments, the clarity of the auditor's methodology and the work of the Islamic financial auditor, and be characterized with noble manners such as confidentiality, honesty, and objectivity.