2 mw güçte bir güneş enerji santrali tasarımı ve analizi; Ardanuç örneklemesi
Design and analysis of a 2 mw solar power plant; Ardanuç sampling
- Tez No: 921018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin temel amacı, fotovoltaik teknolojileri kullanarak Artvin ili için güneş enerjisinden elde edilecek enerji kazanımının hesaplanması ve ülkemize olan katkısıdır. İlk bölüm Fotovoltaik temellerini ve yapılarını anlatmıştır. İkinci bölüm, fotovoltaik güç sistemlerini ve fotovoltaik sistem çeşitlerini açıklamaktadır. Üçüncü bölüm Türkiye'nin teknik ve yasal gerekliliklerini sunarken, fotovoltaik sistem kurmak için yasaları ve tarifeleri açıklamaktadır. Dördüncü bölüm, Artvin'in coğrafi durumunu ve meteorolojik verilerini, bölgenin yıl boyunca güneş ışınımını ve ortam sıcaklığını içerir. Sistemin boyutlandırılması ve hesaplaması yapılmıştır. Farklı fotovoltaik sistemlerin bileşen seçimini yapılmıştır. Sistemler için en doğru modül ve eviricilerin seçimi için dikkatli bir çalışma yapılmıştır. Son kısım, farklı fotovoltaik sistemlerinin boyutlandırılmasını ve simülasyonunu gösterir. Bu bölümde her sistem için gerekli modül ve evirici sayısı, toplam gerekli alan ve ekonomik analiz sunulmuştur. Farklı fotovoltaik sistemlerinin simülasyonu PVSOL yazılımı tarafından yapılmıştır. Bu yazılım, yıl boyunca küresel güneş ışınımı, yaygın ışınım ve ortam sıcaklığı dâhil olmak üzere geniş bir meteorolojik veri tabanına sahiptir. Ayrıca, çeşitli üreticilerin güneş enerjisi bileşenlerinin bir veri tabanı bulunmaktadır. Farklı fotovoltaik sistemlerinin sonuçlarının analizinden sonra, bu sistem için hangi teknolojinin tercih edileceğini görmek mümkün olmuştur. İlk olarak, güneş enerjisinden elde edilen enerjinin hesaplamaları ve her bir fotovoltaik sisteminin geri ödemesi dâhil olmak üzere, hangi hücre teknolojisinin finansal olarak en uygun olacağını görmek için ekonomik bir analiz yapılmıştır. Sonuçların analizinden sonra monokristal teknolojisi diğerlerine göre üstünlük göstermiştir. Yani monokristal teknolojisi ile öz tüketimli şebeke bağlantılı fotovoltaik sistemin kurulumu, yatırımın geri dönüşünü daha hızlı sağlamakta ve diğer fotovoltaik sistemlere göre daha düşük fiyat ve daha yüksek getiri ile elektrik üretmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to calculate the energy gain to be obtained from solar energy for Artvin province using photovoltaic technologies and its contribution to our country. The first section describes the basics and structures of photovoltaic modules. The second section describes photovoltaic power systems and types of photovoltaic systems. The third section presents the technical and legal requirements of Turkey and explains the laws and tariffs for installing a photovoltaic system. The fourth part contains the geographical situation and meteorological data of Artvin, the solar radiation and the ambient temperature of the region throughout the year. The system has been dimensioned and calculated. The component selection of different photovoltaic systems has been made. A careful study has been carried out for the selection of the most correct modules and inverters for the systems. The last part shows the sizing and simulation of different photovoltaic systems. In this section, the number of modules and inverters required for each system, the total required area and economic analysis are presented. The simulation of different photovoltaic systems was carried out by PVSOL software. This software has an extensive meteorological database, including global solar radiation, widespread radiation and ambient temperature throughout the year. In addition, there is a database of solar energy components from various manufacturers. After analyzing the results of different photovoltaic systems, it was possible to see which technology would be preferred for this system. First, an economic analysis was conducted to see which cell technology would be most financially viable, including calculations of the energy derived from solar energy and the payback of each photovoltaic system. After the analysis of the results, monocrystalline technology has shown superiority over others. In other words, the installation of a self-consuming grid-connected photovoltaic system with monocrystalline technology will provide a faster return on investment and generates electricity at a lower price and higher return than other photovoltaic systems.