تقيم ممارسات بنك قطر الدولي الاسلامي تجاه المسؤلية الاجنماعية في ضوء المواصفة البريطانية للمسؤلية الاجتماعية للمؤسسات: دراسة حالة
İngiliz kurumsal sosyal sorumluluk standartları ışığında, Katar Uluslararası İslam Bankası'nın sosyal sorumluluğa yönelik uygulamalarının değerlendirilmesi: Vaka çalışması
  1. Tez No: 921033
  2. Yazar: HAMZA MOHAMED MOHAMED SALEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDALRAHMAN M.I. MIGDAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, sosyal sorumluluk kavramını, bu kavramın önemini ve tüm taraflara ve müşterilere karşı etkin sorumluluğa sahip olması gereken İslami bankalardaki rolünü açıklayarak, İngiliz Kurumsal Sosyal Sorumluluk Standardı (CSR-A) ışığında İslami bankalarda sosyal sorumluluk konusunu ele almaktadır. Çalışma ayrıca, Katar Uluslararası İslam Bankası (QIIB)'nın sosyal sorumluluğun doğru ilkelerini anlayarak uygulamada ne ölçüde başarılı olduğunu ve bankanın, çalışanlarına, hissedarlarına, diğer müşterilere ve bir bütün olarak tüm topluma katkı sunan uygulamalarının etkisini ne derece doğru bir şekilde ölçebildiğini incelemektedir. Çalışmada bilimsel verilerin onaylanmış kaynaklardan toplanmasında betimsel yaklaşım kullanılırken, analitik yaklaşım QIIB'nin uygulama ve pratiklerinin sosyal sorumluluk açısından ne ölçüde başarılı olduğunun değerlendirmesini sağlamak için kullanılmıştır. Yıllık finansal raporlar incelenerek son üç mali yıl ile (2019-2020-2021) karşılaştırılmıştır, ayrıca değerlendirmenin doğruluğu için gerekli verilerin toplanmasını tamamlamak adına banka yönetimi ile bir görüşme yapılmıştır. Bunun için, sosyal sorumluluk uygulamalarının ne kadar anlaşılır ve kapsamlı olduğunu gösteren ve akreditasyon sertifikaları veren en önemli uluslararası ölçüm standartlarından biri olan CSR-A standartları uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar arasında en önemlisi bankanın CSR-A standartlarının uygulanması noktasında eksiklikleri olduğu ve iyileştirme ile geliştirme fırsatlarının bulunduğu olmuştur. Araştırmanın önerileri arasında en önemlisi ise bağımsız bir sosyal sorumluluk biriminin kurulması olup, bankanın sosyal rol ve sorumluluklarını verimli ve etkili bir şekilde yerine getirmesini sağlamak için etkin bir yıllık plan oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
The study dealt with the issue of social responsibility in Islamic banks in light of the British Standard for Corporate Social Responsibility (CSR-A). The study adopted the descriptive approach in collecting the scientific material from the approved references, and the analytical approach by providing an effective assessment of the extent to which the applications and practices of Qatar International Islamic Bank are achieved with socially responsible practices, by studying the annual financial reports and comparing them over the last three financial years (2019-2020-2021). In addition to conducting an interview with the bank's management to complete the collection of data necessary for the correctness of the assessment, with the application of standards for one of the most important international measurement specifications that grant accreditation certificates showing the extent of understanding and comprehensiveness of social responsibility applications, which is the British Standard for Corporate Social Responsibility (CSR-A). Where the research concluded a set of results; The most important of which is the bank's shortcomings in implementing the British Standard standards for social responsibility, with good opportunities for improvement and development. The research concluded with a number of recommendations; The most important of these is the establishment of an independent department for social responsibility, while providing an effective annual plan to enable the Bank to perform its social responsibility and roles efficiently and effectively.