Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk (Trafik) sigortası kapsamında sigortacının rücu hakkı
The insurer's right of recourse within the scope of motor vehicles compulsory liability (Traffic) insurance
  1. Tez No: 921044
  2. Yazar: HÜSEYİN AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA HIZIR ASRAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Teknolojik gelişmeler sayesinde hayatımıza giren motorlu araçlar, sağlamış olduğu kolaylıklar sayesinde insanoğlu hayatının ayrılmaz bir parçası halini almıştır. Motorlu araçların yaygınlaşması trafik kazalarını da beraberinde getirmiştir. Trafik kazaları sebebiyle ortaya çıkan zararın tazmin edilmesi amacıyla hukukumuzda motorlu taşıt işletenlerine“Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası”yaptırmaları zorunlu kılınmıştır. Zorunlu mali sorumluluk sigortası ile üçüncü kişilerin uğramış olduğu zararlar poliçe limitleriyle sınırlı olmak kaydıyla güvence altına alınmaktadır. Ancak hukukumuzda öngörülen ve ağır kusur halleri olarak nitelendirilebilecek bazı hallerde sigorta şirketi ödemiş olduğu tazminatı kendi sigorta ettirenine karşı açmış olduğu rücu davası ile geri alabilmektedir. Ülkemizde son yıllarda yaşanan yüksek enflasyon sebebiyle trafik kazaları sonucunda oluşan zarar miktarının olağan üstü bir şekilde artması bu rücu hallerinin kapsam ve şartlarının önemi daha da arttırmıştır. Çalışmamızda, ilk olarak karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası kavramı ve sigortacının Karayolları Trafik Kanunu 85 vd. maddeleri gereğince öngörülen sorumluluğunun şartları incelenmiş, devamında zorunlu mali sorumluluk sigortasının kapsamı açıklanmış; son bölümde ise sorumluluğunu ifa eden sigortacının rücu hakkının kapsamı irdelenerek, Yargıtay ve İstinaf Mahkemelerinin sigortacının rücu halleri hakkında vermiş içtihatlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Motor vehicles, which entered our lives thanks to technological developments, have become an integral part of human life thanks to the conveniences they provide. The widespread use of motor vehicles has also brought along traffic accidents. In order to compensate the damages arising from traffic accidents, motor vehicle operators are obliged to have“Compulsory Financial Liability Insurance”in our law. With the compulsory financial liability insurance, the damages incurred by third parties are secured, provided that they are limited to the policy limits. However, in some cases stipulated in our law, which can be characterized as cases of gross negligence, the insurance company can recover the compensation it has paid through a subrogation lawsuit against its own policyholder. The extraordinary increase in the amount of damages incurred as a result of traffic accidents due to the high inflation in our country in recent years has further increased the importance of the scope and conditions of these subrogation cases. In our work, firstly, the concept of compulsory financial liability insurance for motor vehicles on highways and the conditions of the insurer's liability stipulated pursuant to Articles 85 et seq. of the Highway Traffic Law are examined, then the scope of the compulsory financial liability insurance is explained, and in the last section, the scope of the right of recourse of the insurer who fulfills its responsibility is examined, and the case law of the Court of Cassation and the Courts of Appeal on the cases of recourse of the insurer is mentioned.