Blok zincir tabanlı akıllı sözleşmeler ve kripto paraların muhasebeleştirilmesi
Accounting for blockhain based smart contracts and cryptocurrencies
- Tez No: 921045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA DERYA BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kripto paralar yapı olarak blok zincir teknolojisi ile oluşmaktadır. Blok zincir teknolojisi herhangi bir merkezi bulunmayan, herhangi bir otoriteye bağlı olmayan, işlemleri aracısız gerçekleştiren, denetlenme imkânı bulunmayan bir teknolojidir. Blok zincir teknolojisi ile kripto para sistemi güvenliği sağlanmaktadır. Yine blok zincir teknolojisi ile oluşturulan cüzdanlar sayesinde kripto paraların muhafaza edilmesi ve transfer işlemleri gerçekleşmektedir. Blok zincir teknolojisinin, muhasebe alanında da oldukça faydalı olacağı düşünülmektedir. İşlemlerin daha kolay, güvenli, finansal bilgilere zamanında ulaşabilme gibi alternatifler sunacağı iddia edilmektedir. Çalışmada kripto paraların öncelikle hangi varlık olarak nitelendirileceği tespit edilerek yapılacak sınıflandırma ile muhasebe ilkeleri ve standartları kullanılarak kripto paraları nasıl muhasebe sisteminde kayıt altına alınması gerektiği bilgisine ulaşılacaktır Yine kripto paraların muhasebeleştirme işleminin nasıl yapılacağı konusunda, yatırımcı olarak kripto paraların fiyat farklarından yararlanarak kazanç sağlamayı hedefleyen alım satımlar yapabilmesi, ticari mal veya hizmet alımlarında ödeme aracı olarak kripto paraların kullanılabilmesi, bitcoin dışındaki kripto paralar için yapılan ilk halka arzdan yararlanarak gelecekteki fiyat artışlarından kâr sağlama fırsatı işlemlerinin muhasebeleştirilmesi, madencilik faaliyetleri ile kripto para alım satımında aracılık yaparak komisyon gelirleri elde etme işleminin oluşturabilmesi gibi olumlu etkilerinin olacaktır. Çalışmanın birinci bölümünde kripto paraların temelini oluşturan blok zincir teknolojisi ve akıllı sözleşmeler hakkında detaylı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde kripto paralar açıklanarak son bölümde bu kripto paraların muhasebe kayıtlarının nasıl tutulacağı hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies are structurally formed with blockchain technology. Blockchain technology is a technology that has no center, is not dependent on any authority, performs transactions without an intermediary, and has no possibility of being audited. Cryptocurrency system security is provided with blockchain technology. Again, cryptocurrencies are stored and transferred thanks to wallets created with blockchain technology. Blockchain technology is also thought to be very useful in the field of accounting. It is claimed that it will offer alternatives such as easier, safer transactions and timely access to financial information. In the study, it will be determined which asset cryptocurrencies will be qualified as first, and information will be reached on how cryptocurrencies should be recorded in the accounting system using the classification to be made and accounting principles and standards. Again, regarding how the accounting process of cryptocurrencies will be done, it will have positive effects such as being able to make purchases and sales aiming to make profit by taking advantage of the price differences of cryptocurrencies as an investor, being able to use cryptocurrencies as a payment tool in the purchase of commercial goods or services, accounting for transactions that provide an opportunity to profit from future price increases by taking advantage of the initial public offering made for cryptocurrencies other than Bitcoin, and being able to create a transaction to obtain commission income by acting as an intermediary in the purchase and sale of cryptocurrencies with mining activities. In the first part of the study, detailed information is given about the blockchain technology and smart contracts that form the basis of cryptocurrencies. In the second part, cryptocurrencies are explained and in the last part, information is given about how the accounting records of these cryptocurrencies will be kept.