Türkiye'de 1980 sonrası kamu iç borçlanmasının ekonomik etkileri
Economic effects of the domestic borrowings after 1980 in Turkey
- Tez No: 92105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZU TÜRKİYE'DE 1980 SONRASI KAMU İÇ BORÇLANMASININ EKONOMİK ETKİLERİ Murat İPEK İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekim 1999 Danışman: Doç. Dr. Kemal YILDIRIM Kamu harcamalarının temel fmans kaynağı vergilerdir. Günümüzde Devlete asli görevlerinin yanında sosyal ve ekonomik görevlerin yüklenmesi kamu harcamalarının artmasına neden olmuştur. Vergi gelirlerinin kamu harcamalarını karşılamada yetersiz oluşu, kamu açıklarının çığ gibi büyümesine neden olmuştur. Kamu açıklan; iç borçlanma, dış borçlanma ve Merkez Bankası olmak üzere üç şekilde finanse edilmektedir. Türkiye'de 1980 sonrası kamu açıklarının finansmanında ağırlıklı olarak iç borçlanma kullanmıştır. Türkiye'de, derinliği henüz sığ bir mali piyasadan borçlanılması faiz oranlarının yükselmesine neden olmuştur. Faiz oranlarının yükselmesi de enflasyonist ortamın doğmasına neden olmuştur. Faiz oranlarının ve enflasyonun değişken olması, Devletin kısa vadeli borçlanmasına neden olmuştur. Buna bağlı olarak. Devlet, borcu borçla finanse eder duruma düşmüştür. Kısa vadeli ve yüksek faiz Oranlı iç borçlanma üretim ve tüketimin olumsuz etkilenmesine, gelir dağılımının bozulmasına, enflasyonist ortamların oluşmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, 1980 sonrası, kamu iç borçlanmasının ekonomik etkileri incelenecektir. Çalışmada iç borçlanmanın, yatırım, gelir dağılımı fiyatlar genel düzeyi üzerindeki etkileri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ECONOMIC EFFECTS OF THE PUBLIC DOMESTIC BORROWINGS AFTER 1980 IN TURKEY By Murat İpek Department of Economics Anatolia University, İnstute of Social Sciences, October 1999 Consultant: Assoc. Prof. Kemal YILDIRIM The main financial source of public expenditures is the taxes. Today, the public expenditures have been in rise because the social and economic duties have been imposed on the state besides its principal duties. The public deficits have increased rapidly because of the tax incomes could not cover public expenditures. Public deficits are financed in three ways domestic borrowings, foreign borrowings and the Central Bank exercises. Domestic borrowings have essentially been used to finance the public deficits in Turkey from 1980 onwards. Interest rates have gone up because of running into debts from just a shallow financial market in Turkey. On the other hand, increase in interest rates caused also a rise in inflation rates. Because interest rates and inflation arc fluctuating. The state relied on short term loans. Accordingly, the state started to pay its debts by borrowing new debts. Short-term and high interest rate loans produced negative effects on production and consuming, deteriorating the distribution of income facilitating the rise of inflation In this study, economic effects of public domestic borrowings after 1980 are examined We also analyze its effects on the investments, distribution of income and general price lesels.