Türkiye'de 1980-1998 dönemi devlet iç borçlanmasının özel sektör yatırımları üzerine etkileri
- Tez No: 89196
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ OYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
179 ÖZET İç borçların GSMH'ya oranını diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha düşük olmasına karşın, temel problemler kısa vade ve yüksek faiz oranlarıdır. İç borç faiz ödemeleri, iç borç servisi olarak adlandırılır. İç borçların GSMH'ya oran olarak yükselmesi iki çeşit maliyete yol açmaktadır. Birincisi, bütçede geniş ve potansiyel olarak büyüyen faiz ödemeleri, hükümetin bir yandan ekonomik dengeleyiciliğini, diğer yandan da geleneksel fonksiyonlarını yerine getirme esnekliğini kısıtlamaktadır. İkincisi ise, özel sektör yatırımlarının dışlanmasıdır. İç borç servisi için kamu borçlanmasının genişlemesi reel faz oranlarını yükseltmektedir. Dolayısıyla özel sektör mali piyasalardan dışlanmaktadır. Sonuç olarak borçlanma politikası sürdürülemez niteliktedir. Bu yüzden iç borçların monetizasyonu kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
180 SUMMARY Although domestic debts to GNP ratio is lower than other devoloping coutries. the main problems are short term and high interest rates. Interest payments on the domestic debts often called domestic debt service payments. The rising domestic debts to GNP ratio imposes costs of two kinds. First, it creates a large and potentially growing interest payments in the budget, reducing the ability of the government to use the budget either for economics stabilization or to pursue traditional governmental functions. Second, it crowds out the private investments. To the extent that government borrowing to domestic debt service raises the real interest rate. So private sector is crowded out of from the financial markets. As a result, debt policy is not continued in the long term. So it is bound to monetization of domestic debt.