Die Frau als muse bei Rainer Maria Rilke
Rainer Maria Rilke'de ilham olarak kadın
  1. Tez No: 92104
  2. Yazar: ÖMER LÜTFİ İSPİRLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KOCADORU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÖmerLütfiİSPİRLİ Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Doç.Dr Yüksel KOCADORU Bu çalışmada bu yüzyılın başında Alman Edebiyatında modern roman anlayışında çığır açan şair romancı Rainer Maria Rilke'nin yaşamında kadının rolü ve onlardan esinlenerek aldığı ilham ve bunun edebi kişiliğindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Rilke'nin çocukluğundan başlayarak hayatımn akışı boyunca başta annesi olmak üzere ilişki kurduğu çevre ve bu çevrede tanışıp etkilendiği önemli sayılabilecek bazı kadınlar ve bunlarla olan arkadaşlıkları ve aşk ilişkileri incelenmiş ve bu karşılıklı ilişkiler sonucu Rilke üzerindeki etkileri ve sonuçlan çalışmanın önemli bir temelini oluşturmuştur. Rilke'nin annesi ve arkadaşı Lou Andreas-Salome yaşamı boyunca etkilendiği en önemli kişilikler arasındadır. Özellikle Lou Andreas-Salome, onun kişiliği üzerinde derin sayılabilecek bir etkiye sahiptir. Lou öyle bir kişiliğe sahip kadındır ki yaratıcı erkeklerle karşılaştığında onların ruh yapılarını hemen kavrayabilmekte ve onlardaki yaratıcı gücü harekete geçirip onların gelişmelerini sağlamaktadır.in Onlardaki bu güçleri uyandırdıktan sonra da geri çekilmekte ve kendini onlara kaptırmamaktadır. Bu evli kadından aldığı ilham ve bunun sonucunda Rilke'nin dünya görüşünün değişmesi ve bunun eserlerine yansıması araştırmanın en önemli kısmını oluşturmaktadır. Rilke hayatında çok kadın tanımış, onlarla mektuplaşmış ve bunlardan bazılarına da aşık olmuş, yakın aşk ilişkisine girmiştir. Bu kadınlarla olan karşılıklı ilişkilerini ve bunların sonuçlarını incelemek pek tabii mümkün değildir. Genel olarak bunlardan önemli sayılabilecek bazılarının Rilke'nin hayatındaki rolünü ve önemini ana hatlarıyla vermeye çalıştım. Hayatı boyunca Rilke“sanatçı”çevresi ile ilişki kurmuş ve burada tanıştığı önemli karakter ve özelliklere sahip kadınlarla; kontes ve prenseslerle yakın bir ilişki içerisine girerek onlardan elde ettiği birikimler sonucunda eserler vermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, the effects of women and inspiration from these women on the life and literary characteristics of Rainer Maria Rilke were studied. Rilke is a poet and novelist and he opened a new era in the modern novel concept of German Literature at the beginning of the 20th century. In this context, the immediate circle with whom he had relations including primarily his mother and those women whose relations had a deep influence on him was studied. These relations and their influences on Rilke formed a fundamental basis for this study. Rilke's mother and his friend Lou Andreas Salome are among the important people who affected him throughout his life. Especially, Lou Andreas Salome has a deep impact on him. The inspiration he got from this married woman and Rilke's change of world view as a consequence of this inspiration and the reflections of these on his works formed the most important part of this study. Rilke became acquainted with a lot of women in his life time, corresponded with them and fell in love with some of them and had relations with them. It is naturally impossible to study the mutual relations of Rilke with these women and the consequences of these relations. In general, it was tried to determine the role and importance of some of these women who could be considered important in Rilke's life. Among the people around him, Rilke, throughout his life, mostly had relations with 'artists' and in these circles he became acquainted with women who had important characteristics, countesses, and princesses with whom he had relations. Rilke wrote his works using his experiences he obtained from these relations.