DİSK'e bağlı sendikalar özelinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in the context of DİSK affiliated trade unions
  1. Tez No: 921078
  2. Yazar: BARIŞ AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sendikalar iş hayatında hem işçi hem de işveren nezdinde örgüt gücü yüksek kuruluşlardır. Nitekim iş sağlığı ve güvenliği konusunda özellikle uygulamaların yetersiz olduğu durumlarda, çalışmaların daha etkin yürütülmesi amacıyla sendikaların üstelenmesi gereken görevler bulunmaktadır. Bu tezde iş sağlığı ve güvenliği konusu, kavramsal çerçevede ve tarihsel süreçte ele alınmış, önemli ulusal ve uluslararası sendikal kuruluşlardan bahsedilmiş ve son olarak DİSK'in iş sağlığı ve güvenliği üzerine gerçekleştirdiği çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unions are powerful organizations in the business world, representing both workers and employers. As a matter of fact, particularly in cases where practices regarding occupational health and safety are inadequate, unions have duties to take for more effective implementation. This thesis discusses the topic of occupational health and safety, both conceptually and in historical context, mentioning significant national and international union organizations, and finally, it provides insight into the efforts of DİSK concerning occupational health and safety.