Türkiye'nin 2020-2023 yılları arasında enerji ve güvenlik sorunsalı
Turkey's energy and security problems between 2020-2023
- Tez No: 921077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLARA YENİSEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Enerji, türlere ayrılmakla beraber iş yapabilme yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Türkiye'nin enerji ve güvenlik sorunsalını teorik yöntem kapsamında realist ve neorealist kuram çerçevesinde ele aldım. Türkiye'nin mevcut enerji kaynaklarının çeşitliliği ve potansiyel olarak yeterlilik düzeyi ortaya çıkan enerji sorunsalının ana nedeni olduğu görülmektedir. Ülkemizin jeopolitik ve jeostratejik konumuna bakıldığında Türkiye bulunduğu bölgede kilit rol oynamaktadır. Enerji kaynakları yönünden zengin ülkelere komşu olması Türkiye'nin enerji diplomasisinin şekillenmesinde büyük rol oynamıştır. Ekonomik atılımlarının beraberinde getirdiği enerji bağımlılığını aşmak ve kendini bölgesel bir güç konumuna getirmek maksadıyla birçok enerji kuruluşuna üye olmuş veya bu kuruluşların kurulmasında büyük rol üstlenmiştir. Türkiye, enerjide hub olma yolunda, stratejik konumunu ve jeopolitik avantajlarını kullanarak büyük adımlar atmaktadır. Enerji kaynakları ve tüketim merkezleri arasında bir köprü oluşturmak amacıyla önemli boru hatları ve enerji projelerine yatırım yapmakta öte yandan da alternatif enerji kaynaklarından olan yenilenebilir enerji tesislerine de önem vermektedir. Bu boru hatları ve enerji projeleri Türkiye'nin hem kendi enerji arzını sağlamayı hem de bölgedeki enerji ticaretinde önemli bir rol oynama hedefini içermektedir. Enerji sorununun yaratmış olduğu bağımlılık ve güvenlik sorunsalının ulusal güvenliği tehdit edeceği varsayımından hareketle Türkiye'nin enerji piyasasında güçlü bir aktör olmasının nedeni ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy is defined as the ability to do business, although it is divided into types. I have addressed Turkey's energy and security problem within the framework of realist and neorealist theories within the scope of theoretical method. It is seen that the diversity of Turkey's existing energy resources and the potential level of sufficiency are the main reasons for the emerging energy problem. When we look at our country's geopolitical and geostrategic position, Turkey plays a key role in the region it is located in. Being neighbors to countries rich in energy resources has played a major role in shaping Turkey's energy diplomacy. In order to overcome the energy dependency brought about by its economic breakthroughs and to position itself as a regional power, it has become a member of many energy organizations or has undertaken a major role in the establishment of these organizations. Turkey is taking major steps towards becoming a hub in energy by using its strategic location and geopolitical advantages. It invests in important pipelines and energy projects in order to create a bridge between energy resources and consumption centers, while also attaching importance to renewable energy facilities, which are alternative energy sources. These pipelines and energy projects include Turkey's goal of both providing its own energy supply and playing an important role in the energy trade in the region. The reason why Turkey is a strong actor in the energy market is revealed based on the assumption that the dependency and security problems created by the energy problem will threaten national security.