Toplanmalı sırlar (1000 c-1200 c)
Grawing glazes (1000 c-1200 c)
- Tez No: 92110
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADETTİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
I YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TOPLANMALI SIRLAR (İOOOV 1200°c) Emel Mülayim Seramik Ana Sanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman: Yrd. Doç. Sadettin Aygün Artistik sır tanımlamaları içinde yer alan toplanmalı sırlar, üzerinde bulundukları bünye ile sır arasındaki genleşme farklılığından ortaya çıkarlar. Bunun sonucunda farklı derecelerde ve farklı renklendiricilerle artistik doku ve görünüş ortaya koyarlar. Bu araştırmada, toplanma meydana getiren hammadde ve oksitlerle denemeler yapıldı. Bu denemeler 1000 °c - 1200 V de döküm ve şamot çamurlarına uygulandı. Renklendirme aşamalarından sonra farklı doku ve görünüşte cazip sırlar elde edildi. Olumlu veya olumsuz tüm deneme sonuçlan değerlendirmeye alındı. Hangi oranda ve hangi derecede toplanmalı sır elde edileceği böylelikle kesin olarak belirlendi. Yapılan denemeler sonucunda başarılı toplanmalı sırlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT CRAWLING GLAZES (1000° c - 1200 ° c) Emel MULAYTM Ceramic Programme Anadolu University Social Science Institute May - 1999 Adviser : Yrd. Doç. Sadettin AYGÜN Crawling glazes defined under the topic of artistic glazes, forms due to the difference between the body and the glaze. Different firing degrees and coloring result as artistic texture and image. In this research, raw materials and oxides that couses crawling tested. In this tests stoneware and şamot clay were used in firing degrees 1000° c - 1200 ° c. After the steps of coloring, attractive texture and images were formed. All the test results, either negative or positive, took place in the research evalvating process, so we certainly defined how much firing and in which degree crawling glazes forms trough the tests. Successful crawling glazes were formed.