Siparişe bağlı üretimde bölüm performans değerlemesi ve karar alma açısından transfer fiyatlaması analizi
Performance evaluation depending on job order production and the transfer pricing analysis of internal management towards decision making
- Tez No: 92109
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
DOKTORA TEZ OZU SİPARİŞE BAĞLI ÜRETİMDE PERFORMANS DEĞERLENbİSMESs VE KARAR ALMA AÇİSİNDAN İŞLETME İÇİ TRANSFER FİYATLAMASI ANALİZİ İsmail Anasız İşletme Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman: Prof. Dr. Davut Aydın Bu çalışmanın amacı siparişe bağlı üretim yapan işletmelerde, sorumluluk merkezi temelinde, işletme içi ara mamul transferlerinde uygulanacak olan maliyet merkezi ve kar merkezi transfer fiyatlama yöntemlerinin, bölüm performansının ölçüm ve denetimi ile karar almaya yönelik incelenmesidir. Çalışma konumuza paralel, sipariş maliyet yöntemine göre maliyet hesaplamak durumunda olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin yönetim kontrol sistemi içerisinde ara mamul maliyetlerinin hesaplanmasında uygun bir maliyet sisteminin oluşturulması yanında, ara mamullerin işletme içi transferinde esas alınacak transfer fiyatının ne olması gerektiği kadar bu fiyatlara bağlı performans değerlemesi ve karar almaya yönelik değerlendirilmesi yönünde kuramsal ve uygulama çalışmasını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PERFORMANCE EVALUATION DEPENDING ON JOB ORDER PRODUCTION AND THE TRANSFER PRICING ANALYSIS OF INTERNAL MANAGEMENT TOWARDS DECISION MAKING İsmail Anasız Business Administration Social Sciences institute, University of Anadolu, April 1999 AdvisenProf. Dr. Davut Aydın The aim of this study is: On the companies which produce depended upon order, on the base of responsibility center, the cost and the profit center of transfer pricing methods which will apply on the management inside product transferings, researching segment performance with the measurement and control towards decisionmaking. As being parallel to our studying subject, smoll and middle sized companies which has to calculate cost, according to order costing method. Structuring an suitable cost system for these kinds of companies in the management control system is relevant. The problem of what transfer price will taken into consideration in internal management transfer of products. İn addition, according to prices towards segment performans evaluation and decision making cover structural and applicational study.