Markov zincirleri ile pazar payı araştırma modeli ve Kütahya otomobil lastiği pazarında bir uygulama denemesi
Markov chanins in market share predict
  1. Tez No: 92111
  2. Yazar: YAVUZ SOYKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ATLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ MARKOV ZİNCİRLERİ İLE PAZAR PAYI ARAŞTIRMA MODELİ VE KÜTAHYA OTOMOBİL LASTİĞİ PAZARINDA BİR UYGULAMA DENEMESİ Yavuz SOYKAN işletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1999 Danışman : Yrd.Doç.Dr.Mahmut ATLAS Markov Zincirleri, biyoloji, fizik, kimya gibi fen bilimleri yanında, işletme ve ekonomi gibi sosyal bilimlerde de uygulanma imkanı olan bir yöneylem araştırması tekniğidir. Teknik matris cebiri ve olasılık kanunlarından yararlanarak karar vericilere, bir sistemin mevcut özelliklerinde meydana gelebilecek davranış değişikliklerinin saptanmasını sağlayan, etkin ve pratik bir tahmin tekniğidir. Serbest piyasa koşullarında faaliyet gösteren işletmeler için pazar payı araştırmaları büyük önem taşımaktadır. Pazar payı araştırmaları adı altında yapılan çalışmalar daha çok mevcut durumun tespitinden ibaret gibi görünmektedir. Oysa işletme yöneticilerinin ileriye dönük sağlıklı planlar yapabilmeleri için ileriye dönük pazar paylarını, hatta rakiplerinin ileriye dönük pazar paylarını da bilmeleri gerekir. Karar vericilerin bu gereksinimlerini sağlayacak etkin bir yöneylem araştırması tekniği, Markov Zincirleri olabilir. Bu amaçla bu çalışmada, piyasada çok sayıda rakip markanın bulunduğu durumlarda, pazar payı tahminlerinin elde edilmesinde Markov Zincirlerinin nasıl kullanılabileceği gösterilmeye çalışılacaktır. Böylece pazar payı araştırmaları için etkin bir tekniğin uygulanabilirliği gösterilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Markov Chains is an operations research technique that has the possibility of being applied in social sciences disciplines such as management and economics as well as in positive sciences such as biology, physchics and chemistry. This technique provides the decision makers with the determining of behavior changes that are likely to occur in a system's current characteristics by utilizing matrix algebra and probability laws. Market share researches are of great importance for the corporations operating under free market conditions. The studies done under the name of market share studies seem to be consisting of determining the current position. However, in order for the business managers to make sound future oriented plans, they have to know their future market shares and even their competitors future market shares. Markov Chains would be efficient operations research technique that will provide these needs of the decision makers. For this purpose, how Markov Chains can be used, in forecasting the market shares in cases where there are so many rival brands in the market, will be tried to be shown. Hence, the applicability of an efficient technique in market share researches will be shown.