Usability comparative evaluation of cosmetic facial detection application
Kozmetik Yüz Algılama Uygulaması Karşılaştırmalı Kullanılabilirlik Değerlendirmesi
  1. Tez No: 921120
  2. Yazar: DONIA ABOZEAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR CARTIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Etkileşim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
As cosmetic facial detection applications become increasingly popular people start to ask what ethics and usability are at play. This research explores the usability and ethical challenges of cosmetic facial detection applications under varying cosmetic conditions such as makeup and lighting. A mixed methods approach of quantitative data from 64 participants and qualitative insights from five in depth interviews identify key challenges, including low detection accuracy, interface inefficiencies, and high privacy concerns. With heavy makeup or in bad lighting, users said they found the apps were inconsistent, and they chafed at what they considered biases toward lighter skin and simpler looks. However, privacy policies were also often considered too complex and inaccessible to further reduce user trust. Features such as virtual try-ons and skin analysis were well received but slow performance and fuzzy privacy were mourned by users. This suggests that algorithmic accuracy should be improved, biases should be addressed, and privacy policies made simpler as well as user education provided. The goals of these steps are to build trust, increase diversity, and enhance user experience in the hopes that these technologies will not only be accepted, but also exceeded by these diverse consumer bases of the beauty industry.
Özet (Çeviri)
Kozmetik yüz algılama uygulamalarının giderek daha popüler hale gelmesiyle birlikte, bu teknolojilerin etik ve kullanılabilirlik boyutları üzerine sorular gündeme gelmektedir. Bu araştırma, makyaj ve aydınlatma gibi değişken kozmetik koşullar altında kozmetik yüz algılama uygulamalarının kullanılabilirlik ve etik zorluklarını incelemektedir. 64 katılımcıdan elde edilen nicel veriler ile beş derinlemesine görüşmeden sağlanan nitel içgörüler, düşük algılama doğruluğu, arayüz verimsizlikleri ve yüksek düzeyde mahremiyet endişesi gibi temel sorunları ortaya koymaktadır. Kullanıcılar, ağır makyaj yapıldığında veya yetersiz aydınlatma koşullarında bu uygulamaların tutarsız sonuçlar verdiğini belirtmiş ve daha açık ten rengine ve sade görünümlere yönelik önyargılara karşı rahatsızlık duyduklarını ifade etmiştir. Öte yandan, gizlilik politikalarının genellikle fazla karmaşık ve erişilemez bulunması da kullanıcı güvenini daha da azaltmaktadır. Sanal deneme (virtual try-on) ve cilt analizi gibi özellikler olumlu karşılanmış olsa da, düşük performans ve belirsiz gizlilik politikaları kullanıcılar tarafından eleştirilmiştir. Bu bulgular, algoritmik doğruluğun artırılması, önyargıların giderilmesi ve gizlilik politikalarının daha sade hale getirilmesi gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, kullanıcı eğitimine yönelik adımlar atılmasının güven inşası, çeşitliliğin artırılması ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi açısından kritik olduğu öne sürülmektedir. Bu gelişmelerin, güzellik endüstrisindeki farklı tüketici grupları tarafından yalnızca kabul edilmekle kalmayıp, aynı zamanda beklentileri aşan teknolojilere dönüşmesi amaçlanmaktadır.