Accessibility, usability and security evaluation of university prospective student web pages in Turkey: Comparison with Europe, North America, and Oceania
Türkiye'deki üniversitelerin aday öğrenci web sayfalarının erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik değerlendirmesi: Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya ile karşılaştırma
  1. Tez No: 762101
  2. Yazar: ŞEVVAL SERAY MACAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TOLGA MEDENİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Web siteleri zaman ve mekândan bağımsız olarak bilgi sağlamasıyla tüm kurumlar tarafından tercih edilen bir iletişim aracı haline gelmiştir. Günümüzde eğitim sektörü de bu ilerlemeden yararlanarak e-öğrenme ve açık ve uzaktan öğrenme faaliyetleri için web sitelerini kullanmaktadır. Bu web sitelerinin özel gereksinimli kullanıcılar da dahil olmak üzere tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir, etkin bir şekilde kullanılabilir ve güvenilir olması önem arz etmektedir. Bu kapsamda bu tez, Türkiye'deki üniversitelerin aday öğrenci web sayfalarının erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik durumlarını inceler ve Webometrics Dünya Üniversite Sıralamalarında yer alan Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya kıtalarındaki üniversitelerin aday öğrenci web sayfaları ile kıyaslamalı bir analiz sunmaktadır. Bu amaçla, Türkiye'deki 147 üniversiteye ait aday öğrenci web sayfası çeşitli otomatikleştirilmiş test araçları kullanılarak incelenmiştir. Değerlendirmenin ardından, Türkiye'de benzer davranış sergileyen üniversiteleri erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik olmak üzere üç kritere göre incelemek için küme analizi kullanılmıştır. Ayrıca Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya kıtalarında yer alan 32 ülkeye ait 320 adet üniversite aday öğrenci web sayfası da erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik açısından değerlendirilerek Türkiye'deki üniversitelerin bu üniversiteler arasındaki pozisyonu incelenmiştir. Bu tezin sonuçları, Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde değerlendirilen üniversitelerin aday öğrenci web sayfalarının erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve güvenlik açısından bazı ciddi sorunlar içerdiğini göstermiştir. Ayrıca bu tez, web erişilebilirliği, kullanılabilirliği ve güvenliği konusundaki farkındalığı artırmak amacıyla web sitesi geliştiricilerine ve kurum yetkililerine faydalı öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Websites have become a preferred communication tool by all institutions as they provide information regardless of time and place. Today, the education sector also takes advantage of this progress and uses websites for e-learning, open and distance learning activities. It is important that these websites are accessible, effectively usable, and reliable by all users, including users with disabilities. In this context, this thesis examines the accessibility, usability, and security of the prospective student web pages of universities in Turkey and presents a comparative analysis with the prospective student web pages of universities in Europe, North America, and Oceania, which are included in the Webometrics World University Rankings. For this purpose, prospective student web pages of 147 universities in Turkey were examined using various automated testing tools. After the evaluation, cluster analysis was used to examine the universities in Turkey exhibiting similar behavior according to the three criteria namely accessibility, usability, and security. In addition, 320 university prospective student web pages from 32 countries in Europe, North America and Oceania were evaluated in terms of accessibility, usability and security, and the position of universities in Turkey among these universities was examined. The results of this thesis showed that the prospective student web pages of universities evaluated worldwide, especially in Turkey, have some serious problems in terms of accessibility, usability, and security. In addition, this thesis offers useful suggestions to website developers and corporate authorities to increase awareness about web accessibility, usability, and security.