Ankara Ticaret Odası web sitesinin kullanılabilirliğinin karşılaştırmalı uzman sezgisel değerlendirmesi
Comparative expert heuristic evaluation of the usability of the website of Ankara Chamber of Commerce
- Tez No: 875396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ÖĞÜTÇÜ ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Ankara Ticaret Odası (ATO) web sitesinin kullanılabilirliği, İstanbul Ticaret Odası (İTO), Berlin Ticaret ve Sanayi Odası (IHK Berlin) ve Londra Ticaret ve Sanayi Odası (LCCI) web siteleri ile karşılaştırmalı olarak sezgisel değerlendirme yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Karşılaştırma için web sitelerinde ortak olan sayfalar belirlenmiş ve Nielsen ile Tognazzini'nin belirlediği sezgisel kriterlerin birleşimi, üç uzman tarafından uygulanarak değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak belirlenen kriterlere dair oluşturulan formlar kullanılmıştır. Sorulara verilen cevaplar doğrultusunda puanlandırma yapılarak nicel veriler elde edilmiştir. Ayrıca uzmanlara verilen geri bildirim formlarında uzmanların değerlendirme ve yorumları vasıtasıyla nitel veriler toplanmıştır. Çalışma sonucunda, ticaret odalarının web sitelerinin güçlü ve zayıf yönleri belirlenmiş ve ATO web sitesinin kullanılabilirlik kriterlerine uygun hale getirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of the website of the Ankara Chamber of Commerce (ATO) was analysed in comparison with the websites of Istanbul Chamber of Commerce (ITO), Berlin Chamber of Commerce and Industry (IHK Berlin) and London Chamber of Commerce and Industry (LCCI) using expert heuristic evaluation method. For the comparison, the pages common to the websites were identified and the combination of the heuristic criteria determined by Nielsen and Tognazzini were applied and evaluated by three experts. As a data collection tool, forms related to the determined criteria were used. Quantitative data were obtained by scoring in line with the answers given to the questions. In addition, qualitative data were collected through the evaluation and comments of the experts in the feedback forms given to the experts. As a result of the study, the strengths and weaknesses of the websites of the chambers of commerce were determined and suggestions were presented to make the ATO website suitable for usability criteria.