Kripto varlıklar için bir portföy optimizasyon modeli önerisi
A portfolio optimization model proposal for crypto assets
  1. Tez No: 921148
  2. Yazar: AHMET BATUHAN ÇİMENOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TANSEL İÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Bitcoin'e özgü kripto varlıklar için deneysel tasarım modeli kullanılarak bir piyasa değerlendirme çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, Bitcoin piyasasında sosyo-ekonomik faktörlerin fiyat ve hacim üzerindeki etkilerini içeren karşılaştırmalı bir deneysel tasarım modeli ortaya konulmuş ve elde edilen sonuçların uygunluğu test edilmiştir. Çalışmada, fiyat, hacim ve davranışsal faktörler olarak tanımlanan unsurlardaki olumlu veya olumsuz değişimlerin Bitcoin piyasasındaki fiyatların ve hacimlerin artış ya da azalış üzerindeki etkilerini ortaya koyan bir model geliştirilmiştir. Bu model aynı zamanda, farklı beklentilere özgü ekonomik genişleme veya daralma koşulları dikkate alınarak, piyasa fiyatlarının değişimi ve hacim artış veya azalış tepkileri için hangi faktör koşullarının gerçekleşebileceğini kullanıcılara sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a market assessment study was conducted using the experimental design model for crypto assets specific to Bitcoin. Here, a comparative experimental design model was put forward with the effects of socio-economic factors on price and volume in the Bitcoin market, and the appropriateness of the results obtained was also tested. A model was developed that reveals what kind of effects positive or negative changes in the factors defined as price, volume, and behavioral factors can have on increasing or decreasing the market prices and volumes in the Bitcoin market. The model can also present to the user which factor conditions can be realized by considering the economic expansion or contraction conditions of different expectations specific to changing the market prices and volume increase or decrease responses.