Isparta bölgesi ve çevresindeki bazı derelerde aylık akımların tahmini
Estimation of monthly streamflows in some streams in Ispartaregion and its surroundings
- Tez No: 921149
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ülkemizdeki su kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması insan hayatı için çok önemli bir faktördür. Su kaynaklarının doğru bir biçimde kullanılması için bu çalışmada Isparta ve çevresinde yer alan Akarçay Çayında, Çandır Çayında, Dalaman Çayında ve Yalvaç Çayında Devlet Su İşlerinden alınan veriler ışığında geçmiş yıllardan bu yana izlenen ve raporlanan aylık akımlar kullanılarak bir sonraki aya ait aylık akım tahmini yapılacaktır. Akım tahmini basit regresyon yöntemini ve yine bu çalışmada geliştirilmiş olan yeni bir basit regresyon denklemini ele almaktadır. Belirtilen bu yöntemlerle aylık akarsu akımlarının tahmini bize mevcut su kaynaklarını inceleme fırsatı verecek olup, su kaynaklarını etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır. Ayrıca ileride olması muhtemel taşkın durumlarında gerekli önlemlerin alınması hususunda etkili bir çalışma olup, olası can ve mal kaybını en aza indirecektir. Ülkemizin su politikalarını belirleyen Devlet Su İşleri yukarıda belirtilen Çaylarda AGİ (Akım Gözlem İstasyonu) bulundurmakta ve geçen akımları günlük olarak tespit ederek raporlamaktadır. Devlet Su İşlerinden alınan aylık ortalama akımlar yardımı ile oluşturmuş olduğumuz regresyon denklemi yardımıyla önceki veriler ışığında ileride gelecek aylık akımlar tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effective and efficient use of water resources in our country is a very important factor for human life. To use water resources correctly, in this study, monthly flow estimation for the next month will be made using the monthly flows monitored and reported since previous years in the light of the data received from the State Hydraulic Works in Akarçay Stream, Çandır Stream, Dalaman Stream and Yalvaç Stream located in Isparta and its surroundings. The flow estimate deals with the simple regression method and a new linear regression equation developed in this study. The monthly streamflow estimation with these specified methods will allow us to examine the existing water resources and ensure the efficient use of water resources. In addition, it is an effective study in terms of taking the necessary precautions in possible flood situations in the future. It will minimize the potential loss of life and property. The State Hydraulic Works, which determines the water policies of our country, has AGİ (Flow Observation Station) in the streams mentioned above and reports the passing flows daily. With the help of the regression equation we created with the help of monthly average flows received from the State Hydraulic Works, future monthly flows were estimated in the light of previous data.