Pazarlama bilgi sistemleri
Marketing information system
- Tez No: 92115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
yüksek lisans tezoztj pazarlama bilgi sistemi tusaş motor sanayii a.ş. (teı) uygulaması Serpil OYTAN İşletme Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1999 Danışman : Doç. Dr. Sevgi ÖZTÜRK Pazarlama bilgi sistemi yönetim bilgi sisteminin gelişimidir ve yönetim bilgi sisteminin alt sistemlerinden biri olarak literatürde yer almaya başlamıştır. Pazarlama bilgi sisteminin ortaya çıkışı 1960'ların ikinci yarısıdır ve yönetim bilgi sisteminin pazarlama alanında uygulanmasıdır. İlk pazarlama bilgi sistemi pazarlama verisinin ve bilgi teknolojisinin (yani veri depolama ve tekrar edinme sistemleri) birleşimidir. Daha sonra bazı istatistiksel prosedürler (analitik kapasiteler) eklenmiştir. Bir işletmenin varlığını sürdürebilmesi için en önemli unsurlardan birisi de bilgidir. En küçüğünden büyüğüne kadar tüm işletmeler de çeşitli iç ve dış kaynaklardan bilgi toplamr, kaydedilir, saklanır ve işletme içinde ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Tüm bunlar etkin bir bilgi sistemiyle olur. Pazarlama kararlarına ilişkin belirsizliği ve bunun sonucu olan riski azaltmanın tek bilimsel yolu, yöneticiyi çözümleyeceği pazarlama sorunu ile ilgili geçerli, güvenilir veri ve bilgilerle donatmaktır.“Pazarlama Bilgi Sistemi”pazarlamaya ilişkin veri ve bilgilerin toplanması, sınıflandırılması, tekrar edinilmesi ve analizini sağlar. Geliştirilecek dengeli bir pazarlama bilgi sistemi, pazarlama sorunlarını çözümleme de yöneticilerin yanlış veya eksik bilgi yerine geçerli, güvenilir, tam, anlaşılabilir ve zamamnda elde edilmiş bilgiden hareket etmelerini sağlayacaktır. Böylece firmanın piyasada başarılı bir firma olma şansı büyük ölçüde artmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Marketing information system is the development of management information system and it has started to appear in the literature as one of the subsystems of management information systems. Marketing information system emerged, when in the second half of the 1960s the concept of management information systems was applied to the field of marketing. The first marketing information systems were mainly a combination of marketing data and information technology (i.e. systems for data storage and retrieval). Later, some statistical procedures (analytical capabilities) were added. Also information is one of the most important conditions for a company to continue its presence. All kinds of company information is collected from the variable internal and external sources saved, stored and given to the ones who need it in the company. These are all done by an effective information system. The only scientific way of decreasing the determinance related to marketing decisions and the risk by this is illuminate the manager with valid, reliable data and information related to marketing problems that the manager will solve.“Marketing information system”provides collection, classification, storage, retrieval and analysis of data and information about marketing. A balanced marketing information system that will be improved will make the managers use valid, reliable, complete understandable information obtained on time instead of wrong and deficient information for solving marketing problems. Thus change of the succesful firm will be increased by serious measure.