Türk ve Avrupa Birliği bankacılık sektörlerinin rekabet yapısı
Competition in banking sector of Turkey and European Union
- Tez No: 92114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS ŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK VE AVRUPA BİRLİĞİ BANKACILIK SEKTÖRLERİNİN REKABET YAPISI Kemaleddin METİN İktisat Anabilim Dalı Yüksek Lisans Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 1998. Danışman: Doç.Dr.İlyas ŞIKLAR 21. yüzyıla girilirken mali sistemin önemi artık tartışılmaz bir gerçektir. Bankacılık sektörü ise mali sistemin en önemli parçasını oluşturmaktadır. Mali sistemin genel yapısı ve Türk bankacılık sektörünün gelişimi birinci bölümde incelenmeye çalışılmıştır. 1847'de İstanbul Bankası'nın kuruluşu ile başlayan Türk bankacılık serüveninin genel bir ifade ile dünyadaki gelişmelere göre bir seyir izlediğini söyleyebiliriz. Özellikle 1980 yılı Türk bankacılığı için bir dönüm noktasıdır. Bu dönemden sonra Türk bankacılığı gelişmeleri daha yakından izlemeye ve ve takip etmeye başlamıştır. İkinci bölümde ise Avrupa bankacılık sektörü incelenmiştir. Birliğe üye ülkelerde değişik şekillerde bankacılık faaliyeti gösteren pek çok banka tipi vardır. Bu nedenle düzenlemelerde banka yerine kredi kurumları terimini tercih etmektedirler. AB'de kredi kurumları, mevduat kabul edip, bunları girişimcilere, kamu otoriteleri ve tüketicilere kredi olarak sunan, sermaye işlerine ilişkin hizmetlerle sigortacılık gibi diğer hizmetleri de sunan kurumlardır. Üçüncü bölümde AB'ye girmeyi hedefleyen Türkiye bankacılık sektörü ile AB bankacılık sektörü karşılaştırılmaktadır. Sonuç olarak Türk bankacılık sektörü, AB bankacılık sektörü karşısında sermaye ve kullanılan enstrümanlar açısından zayıf olmakla birlikte, mevzuat ve yetişmiş personel açısından AB'ye en uyumlu ve hızla gelişen bir sektördür diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of the financial system poses an indisputable reality at the dawn of the 21st century. Banking sector, inter alia, constitutes the most important part of the financial system. The general structure of the monetary system and the development of the Turkish Banking Industry is scanned in the first section. With a general statement we can say that, the Turkish Banking adventure which had begun with the establishment of the Istanbul Bank in 1847, has followed a parallel route by the global developments. Especially the year 1980 is a point of change for the Turkish Banking Industry. After this point, Turkish Bankign Industry has begun to pursue and follow the developments of the Global Banking Industry from a closer distance. In the second section, the European Banking Industry is scanned. The are lots of types of banks which of all operate in different ways. For this reason, they prefer using the word“Crediting”instead of“Banking”in the EC creditor corporations are corporations that accept cash and serve this out the private industry, public outhorities and consumers as credits, and operate as insurance companies, at the some time. In the third section, the Turkish Banking Industry which ains to join the EC and the EC Banking Industy is compared. As a result, the Turkish Banking Industry seeming weak when compared to the EC Banking Industry interms of the instruments used and the capital, with it's qualified staff and legal formation, it is the most adaptable industry to the EC and sure, the fastes developing one.