Ekonomik kalkınmada dış ticaretin rolü -Gelişmekte olan ülkeler üzerinde bir uygulama-
The Role of foreign trade in economic development an application on developing countries
  1. Tez No: 92116
  2. Yazar: HALİL TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KARLUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ EKONOMİK KALKINMADA DIŞ TİCARETİN ROLÜ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER ÜZERİNDE BİR UYGULAMA Halil TÜRKÖZ İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 1999 Danışman: Prof. Dr. S. Rıdvan KARLUK 21. yüzyıla girerken dünya nüfusunun üçte ikisinin yaşadığı az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için ekonomik kalkınma sorunu, halen güncelliğini koruyan ve üzerinde en çok tartışılan sorunlardan biridir. Ekonomik kalkınmada dış ticaretin rolünü, özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından ele alan bu çalışmada; ülkelerin dış ticaret yapma nedenleri ve dış ticaret kazançları geleneksel ve yeni dış ticaret teorileri çerçevesinde değerlendirilerek, dış ticaretin ekonomik kalkınmanın motoru olduğu hipotezi, gelişmekte olan ülkelerin dünya deneyimleri ile test edilerek, ülkelerarası performans farklılıkları ve bu farklılıkların nedenleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE ROLE OF FOREIGN TRADE IN ECONOMIC DEVELOPMENT AN APPLICATION ON DEVELOPING COUNTRIES HalüTÜRKÖZ Science Branch on Economics Anadolu University Social Sciences Institue, November 1999 Adviser: Prof. Dr. S. Rıdvan KARLUK While entering 21st century, economic development problem for developing and underdeveloped countries where two thirds of world population live is one of the problems mostly discussed and keeping its actuality. In this study which considers the role of foreign trade in economic development, especially for developing countries, by evaluating reasons of foreign trade dealings of countries and foreign trade profits in the frame of new and traditional foreign trade theories, the hypothesis which claims that foreign trade is the engine of economic development with world trade experiences of developing countries, and the reasons of performance differences between countries and the reasons of these differences have been studied.