Furokumarin ve furokinolin bileşiklerin mangan (III) asetat aracılığı ile sentezi
Synthesis of furocoumarin and furoquinoline compounds by manganese (III) acetate
- Tez No: 170064
- Danışmanlar: PROF.DR. TARIK PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FUROKUMARİN VE FUROKİNOLİN BİLEŞİKLERİNİN MANGAN(III) ASETAT ARACILIĞI İLE SENTEZİ Mehtap YAKUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Tank PEKEL Bu çalışmada, elektrokimyasal yöntemle sentezlenen MAH (Mangan(III) asetat)'ın aktif metilen bileşikleriyle, alkenlerin tek elektron transferi (radikalik) mekanizması üzerinden yürüyen halkalaşma reaksiyonları incelendi. Aktif metilen bileşiği olarak seçilen 4-hidroksi-kumarin (la), l-etil-4-hidroksi-2(lH)- kinolinon (lb), 4-hidroksi-l-metil-2(lH)-kinolinon (lc), 2,4-kinolindiol (İd) ve 2- hidroksi-l,4-naflakinon'un (le) alkenlerle reaksiyonlan çalışıldı. Alken olarak, 1,1- difenil etilen (2a), l,l-di-(4-metilfenil)-etilen (2b), l,l-etilen (2c), 4- propenilanisol (anetol) (2d), 1,2-difenil-l-penten (2e), 1-fenil-l-siklohekzen (2f) ve 1- fenil-l-siklopenten (2g) kullamldı. Aktif metilen bileşiklerinin (1a, 1b, 1c ve 1d) MAH aracılığında konjuge alkenlere katılma reaksiyonları sonucunda açısal dihidrofurokumarin ve dihidrokurokinolin türevleri elde edildi. Ancak, 1e'nin halkalaşma reaksiyonlarında düzlemsel dihidrofuronaftakinon bileşikleri elde edildi. Deneyler azot atmosferinde 70-90 °C sıcaklıkta gerçekleştirildi. Elde edilen ürünler kolon veya preparatif ince tabaka kromatografisi kullanılarak saflaştırıldı. Bileşiklerin yapılan; spektroskopik yöntemler (İR, 'HNMR, "CNMR, 19FNMR ve kütle spektrumu) ve element analizi ile aydınlatıldı. 2005, 136 sayfa ANAHTAR KELİMELER : 4-Hidroksi-kumarin, l-etil-l,2,3,4-tetramdrokinolin-2,4- dion, mangan (III) asetat, serbest radikal, halkalaşma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS OF FUROCOUMARIN AND FUROQUINOLINE COMPOUNDS BY MANGANESE(III) ACETATE Mehtap YAKUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. A. Tank PEKEL In this study, the cyclization reactions of active methylene compounds with olefines in electrochemical generated manganese(III) acetate were investigated. 4-Hydroxy-coumarin (la), l-Ethyl-l^,3,4-tetrahydroquinoline-2,4-dione (lb), 1- Methyl-l,2,3,4-tetrahydroquinoline-2,4-dione (lc), 2,4-Quinolinediol (Id) and 2- Hydroxy-l,4-naphtaquinone (le) were chosen as active methylene compounds and their reactions were performed with following olefines. 1,1-Diphenylethylene (2a), l,l-Di-(4- methyphenyl)-ethylene (2b), l,l-Di-(4-fluorphenyl)-ethylene (2c), 4-PropenyIanisole (anethole) (2d), 1,2-Diphenyl-l-penten (2e), 1-Phenyl-l-cycIohexene (2f) and 1-phenyl- 1-cyclopentene (2g) were used as olefines. Angular dihydrofurocoumarin and dihydrofuroquinoline derivatives were obtained by the MAH mediated addition of active methylene compounds ( la, lb, lc and Id) to conjugated alkenes. However, in the cyclization reaction of le lineer dihydrofiironaphtaquinone compounds were synthesis. The experiments were conducted under nitrogen atmosphere at 70-90 °C. Synthesized products were purified by column or preparative thin layer chromatography. The product structures were identified by spectroscopic methods and elemental analysis 2005, 136 pages KEYWORDS: 4-Hidroxy-coumarin, l-Ethyl-l,2,3,4-tetrahydroquinoline-2,4-dione, manganese(III) acetate, free radical, cyclization