II. Meşrutiyet dönemi emek-iktidar ilişkileri
Labor-power relations in the Second Constitutional monarchy era
  1. Tez No: 921197
  2. Yazar: BULUT FİLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu'nun II. Meşrutiyet Dönemi boyunca Sanayi Devriminin etkisiyle değişen toplumsal yapısı ve buna bağlı olarak değişen emek- iktidar ilişkileri gözlemlenmeye çalışılmıştır. 1908'e gelinceye değin emek ve iktidar kesiminde yaşanan nitel ve nicel değişimler ve bunların nedenleri temel alınarak II. Meşrutiyet Dönemi boyunca emek ve iktidar ilişkilerinin hangi özgün ve nesnel zeminler üzerinden şekillendiğine cevap aranmaktadır. Sanayileşmenin doğurduğu“modern sorunlar”ın çözümü Osmanlıda 1908 de kendini dayatmıştır. Bunda işçilerin giriştiği yoğun grevler etkili olmuştur. Bu çalışmada ortaya çıkan sorunların nesnel özellikler taşıdığı tespit edilmiştir. Çözümünde ise özgünlüklerin ağır bastığı görülmüş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to observe the changing social structure of the Ottoman Empire under the influence of the Industrial Revolution, and the changing labor-power relations during the Second Constitutional Era. it is tried to answer on which specific and objective grounds the labor and power relations were shaped during the Second Constitutional Monarchy Era based on the qualitative and quantitative changes experienced in the labor and power parties until 1908 and their reasons. The solution to the“Modern Problems”caused by industrialization manifested itself in the Ottoman Empire in 1908. Major strikes initiated by workers were effective in this. It is understood that the problems arising in this study have objective characteristics. As a result of the study, it is seen that originalities predominate.