Evaluation of collective communication algorithms targeting in-network computation-enabled high-performance networks
Ağ içi hesaplama özellikli yüksek performanslı ağları hedefleyen toplu iletişim algoritmalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 921204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYHAN MUSTAFA İMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, ağ içi bilgi işlemenin (INC), Fat-Tree ağ topolojisi kullanan paralel bilgi işlem sistemlerinde toplu iletişim operasyonlarının performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. INC, bilgi işleme görevlerini ağ anahtarlarına aktararak, veri yoğun ortamlarda iletişim verimliliğini artıracak bir yöntem sunar. Bu çalışma, geleneksel metot ve INC'nin etkin olduğu metot altında bariyer senkronizasyonu, yayınlama, dağıtma, toplama ve indirgeme gibi temel kolektif operasyonların performansını karşılaştırarak zamanlama maliyeti, bant genişliği kullanımı ve senkronizasyon kalitesi gibi ölçümleri değerlendirmektedir. Sonuçlar, INC'nin kolektif operasyonlarda zamanlama maliyetini ve bant genişliği kullanımını önemli ölçüde azalttığını ve özellikle büyük ölçekli ağlarda gelişmiş ölçeklenebilirlik ve senkronizasyon tutarlılığını sağladığını ortaya koyuyor. Bu çalışma, INC'nin paralel bilgi işlem sistemlerinde kolektif iletişimi optimize etme potansiyelini öne çıkarıyor ve yüksek performanslı bilgi işlem altyapılarında performansı ve ölçeklenebilirliği artırmak için umut verici bir yol sağlıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of in-network computing (INC) on the performance of collective communication operations in parallel computing systems utilizing a fat-tree network topology. By integrating computational tasks within network switches, INC offers a method to enhance communication efficiency in data-intensive environments. This study compares the performance of key collective operations such as barrier synchronization, broadcast, scatter, gather, and reduce under traditional and INC-enabled approaches, evaluating metrics such as timing cost, bandwidth usage, and synchronization quality. The results reveal that INC significantly reduces timing cost and bandwidth usage in collective operations, leading to improved scalability and synchronization consistency, especially in large-scale networks. This work underscores INC's potential to optimize collective communication in parallel computing systems, providing a promising avenue for improving performance and scalability in high-performance computing infrastructures.