İç ve dış borçlanmanın ekonomik büyüme üzerine etkisi
The effect of domestic and external borrowing on economic growth
- Tez No: 921203
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KÜÇÜKKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada iç ve dış borçlanmanın ekonomik büyüme üzerine etkisi, doğrudan ya da dolaylı olarak birbirlerini nasıl etkiledikleri incelenmiş, aralarındaki nedensellik ilişkisi ve bu ilişkinin yönü tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada 1998 – 2023 dönemi çeyrek dönem verileriyle ADF Birim Kök Testi, Johansen Eşbütünleşme Analizi ve Granger Nedensellik testi kullanılarak Türkiye üzerine inceleme yapılmıştır. Granger Nedensellik testi sonucunda uzun dönemde; dış borçlanma ve ekonomik büyüme arasında bir ilişki bulunmazken, iç borçlanma ve ekonomik büyüme arasında ekonomik büyümeden iç borca doğru olmak üzere tek yönlü nedensellik ilişkisi bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of domestic and external borrowing on economic growth has been examined, focusing on how they influence each other either directly or indirectly. The causality relationship between them and its direction have also been investigated. The study uses quarterly data from the period 1998–2023, applying the ADF Unit Root Test, Johansen Cointegration Analysis, and Granger Causality Test to analyze the case of Turkey. According to the results of the Granger Causality Test, in the long run, no relationship was found between external borrowing and economic growth, whereas a one-way causality from economic growth to domestic borrowing was detected between domestic borrowing and economic growth.