Geniş bantlı Vivaldi dizi beslemeli parabolik yansıtıcı anten
Wideband Vivaldi array-fed parabolic reflector antenna
  1. Tez No: 921222
  2. Yazar: MUHAMMED TURGUT ÖZDEMİRALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, 6 GHz altı bantlarda geniş bant uygulamaları için Vivaldi anten dizisi beslemeli bir parabolik yansıtıcılı anten sunulmuştur. Besleme için 0.5-5 GHz arasında tasarlanan Vivaldi anteni, 1.5 mm kalınlığında, düşük maliyetli FR4 substratı üzerinde üretilmiştir. Ölçümler sonucunda, üretilen Vivaldi antenin 0.5-5 GHz arasında bant genişliği elde ettiği görülen bu tasarımda, oluklar ve yönlendirici elemanlar gibi kazanç artırma tekniklerine yönelik yenilikçi yaklaşımlar birlikte kullanılmıştır. Antenin boyutları 21×23.5 cm olup, çalışma bandı boyunca Gerilim Dalga Oranı 2'nin altında kalmaktadır. Aralarında 50 mm bulunan 5'li Vivaldi anten dizisindeki merkez anten, en düşük frekansta dalga boyu mesafesi dikkate alınarak, 90 cm çapındaki parabolik antenin odağına yerleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, bu anten sisteminin 500 MHz ile 5 GHz frekans aralığında başarılı bir şekilde çalıştığı tespit edilmiştir. Parabolik reflektör antenli yapı, maksimum 24.4 dBi kazanca ulaşmıştır. Ayrıca, bu sayede ±13° açılarında anahtarlamalı hüzme tarama başarımı elde edilmiştir. Çalışma, üç boyutlu tam dalga elektromanyetik simülasyonlar ile doğrulanmış ve ardından üretilen prototipin ölçümleriyle test edilmiştir. Tez, parabolik reflektörün odağına yerleştirilmiş üretilen Vivaldi anten dizisinin 6 GHz altı bantlarda çalışabildiğini gösteren ölçümlerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a parabolic reflector antenna fed by a Vivaldi antenna array is presented for wideband applications in Sub-6G bands. The Vivaldi antenna, designed to operate between 0.5 and 5 GHz, was fabricated on a low-cost FR4 substrate with a thickness of 1.5 mm. Measurements revealed that the fabricated Vivaldi antenna achieves a bandwidth of 0.5 to 5 GHz. In this design, innovative approaches combining gain enhancement techniques such as slots and directive elements were employed. The antenna dimensions are 21×23.5 cm, and the VSWR remains below 2 across the operating band. In the 5-element Vivaldi antenna array, with 50 mm spacing between elements, the central antenna was placed at the focal point of the 90 cm diameter parabolic reflector, considering the wavelength at the lowest frequency. The results indicate that this antenna system operates successfully within the 500 MHz to 5 GHz frequency range. The parabolic reflector antenna achieved a maximum gain of 24.4 dBi. Additionally, beam-steering performance was successfully achieved at ±13° angles. The study was validated through three-dimensional full-wave electromagnetic simulations and further tested with measurements of the fabricated prototype. The thesis demonstrates, through measurements, that the Vivaldi antenna array placed at the focal point of the parabolic reflector operates effectively in Sub-6G bands.