Modüllerin dik toplamlarının injektifliğinin kapsamı
Extent of the injectivity of direct sums of modules
  1. Tez No: 921221
  2. Yazar: BERANUR GÜLMEZ FINDIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN EYLEM TOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde son zamanlarda yapılan çalışmalarda bir halkada injektif sağ modüllerin dik toplamı injektiftir ancak ve ancak o halka sağ Noether halkadır gerçeğinden esinlenilerek belirli modüllerin injektiflik bölgelerinin bir halkanın ne ölçüde Noether olduğunu ölçmeye hizmet edebileceğini göstermek için ortaya atılan bir yöntem sunulmuştur. Bu yöntem için tanımlanmış olan kararlı injektiflik bölgeleri, kararlı modüller ve Noether eşik kavramları verilmiştir. Noether halkaların zıt kavramı olarak tanımlanmış uçucu halkalar için yapılmış bazı karakterizasyonlar sunulmuştur. Uçucu halka örneklerinin yanı sıra ne Noether ne de uçucu olan halkaların örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present a method inspired by the fact that a ring is a right Noetherian ring if and only if the direct sums of injective right modules is injective, which is introduced in recent studies to show how the injectivity domains of certain modules can serve to measure the extent to which a ring is Noetherian. The notions of stable injectivity domains, stable modules and Noetherian threshold, which are defined for this purpose, are presented. Some characterizations of volatile rings, which are introduced as a notion opposite to Noetherianness, examples of volatile rings and examples of rings that are neither Noetherian nor volatile are given.