Hadislerde dostluk ve arkadaşlık
Friendship in the hadith
- Tez No: 921224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Zaman veya yaş farkı olmaksızın her insanın yaradılışı gereği sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple duygularını, yaşadıklarını ve anılarını paylaşacak bir arkadaşa/dosta ihtiyaç duymaktadır. İnsan hayatını her alanıyla kuşatan İslam dini de arkadaşlık konusuna ayrıca önem vermektedir. Sanal mecraların yaygınlaşması ve sanal arkadaşlık adı verilen bir durumun mevcut olması ile beraber günümüzde edinilen arkadaşlıklar sağlam temellere sahip olmamaktadır. Menfaatlere göre şekillenen, güven duygusundan yoksun kurulan arkadaşlıklar ise sıkıntılara karşı güçlü duramamakta ve kısa zamanda bozulmaktadır. Bu bağlamda, İslam'ın arkadaşlık ve dostluk üzerine sunduğu öğretiler, günümüzdeki dostluk anlayışlarına ışık tutacak önemli bir rehberlik sunmaktadır. Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in hadislerinde dostluğun ve arkadaşlığın önemi sıkça vurgulanmış, dostların birbirlerine olan sorumlulukları, yardımlaşma ve dayanışma gibi değerler öğütlenmiştir. Bu değerler, insanlara yalnızca dünyevi çıkarlar peşinde koşmaktansa, ahlaki değerler etrafında şekillenen dostluklar kurmalarını tavsiye etmektedir. Hazırlanan araştırmada arkadaşlık ve dostluk değerlerini Hz. Peygamberin öğretileri çerçevesinde ele almaya ve hadisler çerçevesinde arkadaş/dostta bulunması gereken vasıflara ayrıntılı olarak yer vermeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regardless of age or time, every human being has an innate need to socialize. Therefore, people need friends to share their emotions, experiences, and memories. Islam, which encompasses every aspect of human life, also places significant emphasis on friendship. With the rise of virtual platforms and the concept of“virtual friendship,”the friendships formed today often lack solid foundations. Friendships based on interests and lacking trust cannot withstand difficulties and tend to break down quickly. In this context, the teachings of Islam regarding friendship and companionship provide important guidance that sheds light on modern understandings of friendship. The importance of friendship is frequently emphasized in the sayings of Prophet Muhammad (s.a.v), and the responsibilities, mutual support, and solidarity between friends are encouraged. These values advise people to form friendships based on moral principles rather than worldly interests. This research aims to explore the values of friendship and companionship within the framework of the teachings of Prophet Muhammad (s.a.v) and to provide detailed insights into the qualities that should be present in a friend, based on hadiths.