Kur'ân-ı Kerîm'de izzet ve zillet nedenleri ve ilacı
Glory and humiliation their reasons and treatment in the Holy Quran
  1. Tez No: 564821
  2. Yazar: KHALEEL IBRAHIM ABDULLAH AL OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırma tezi şu konuyu ele almaktadır.“Kur'an'ı Kerim'de izzet ve zillet, nedenleri ve ilaci”- Konulu çalışma-, Bu incelemenin hedefi izzet ve zillet kelimelerinin kavramlarının ve manalarının dil olarak ve ıstılah (terim) olarak açıklanması ve Kuranı Kerimdeki türevlerinin ve eş anlamlılarının ve arap dilindeki kökenlerinin beyanı . İkinci bölüme gelince araştırmacı bu kısımda izzetin Kuranı Kerimdeki önemini açıklamış, Ve bu kitap inananları izzetin yoluna yönlendirir ve onları aşağılanmaktan ve zilletten korur, Ve aynı şekilde araştırmacı Kuranı Kerimin müslüman şahsiyetin izzeti elde etmesine gösterdiği öneme değinmiş ve Kuranın müslüman şahsiyetin korunmasına, güçlü bir şekilde izzeti elde etmesine, onun terbiyesine yüksek ve değerli işleri ve izzeti talep etmesine yönlendirdiğine ve aynı şekilde aşağılılıktan ve rezil işlerden uzaklaşmaya yönlerdidiğine değinmiş, Ve araştırmacı uygulandığında toplumun yetişmesi ve terbiyesinde izzetin metodlarının ve özelliklerinin etkisinden ve izzetin metodlarının ne kadar isabetli, güzel ve belaği (anlaşılır) olduğundan bahsetmiş, Ve bu bölüm aynı şekilde İslamın ve Müslümanların izzetinden ve zaferinden bahsetmiş, Ve İslam ümmetinden zilletin kalkacağının müjdesini ve zaferi elde etmenin vesilelerini zikretmiş . Bu bölümdeki ikinci kısımda, araştırmacı Kurani ayetler ve Nebevi hadisler kapsamında zilletin yerilmesinden bahsetmiş ve heva ehli ile isyan ehlinin dünyada ve ateş ehlinin ise ahirette zelil olmasının açıklamasını yapmış, Ve Allah (azze ve celle)'nin küfre ve küfür ehline her iki dünyada da zelilliği vaad ettiğini bildirmiştir . V Araştırmacı üçüncü bölümü izzetin çeşitlerini açılamaya has kılmış. Burada övülen izzet ve yerilen izzet olarak iki çeşit izzet vardır, Övülen izzete gelince o Allah (azze ve celle)'nin şeriatine ve O'nun Rasulünün metoduna uygun olan izzettir, Yani Allah (azze ve celle) ile ve O'nun şeriati ve şeriatinde gelen şeyler ile izzetlenmektir, Ve yerilen izzete gelince o Allah (azze ve celle) ve O'nun Rasulünden başkası ile izzetlenmektir, Yada inkar edenlerin küfürleri ve isyan edenlerin günahlarıyla izzetlenmek ve mü'minleri bırakıp inkar edenleri dost edinmektir, Ve araştırmacı izzete ulaşmanın ve onu elde etmenin yollarını ve onu gerçekleştirmenin vesilelerini zikretmiş ve ondan bazıları şunlardır, İman, Allah'a ve Rasulüne bağlılık ve ahiret gününe iman etmek ve aynı şekilde inkar edenlere sevgi belememek ve onlarla dostluk kurmamak . Bu bölümdeki ikinci araştırma kısmına gelince, araştırma bu ksımda zilletin çeşitlerinden bahsetmiş, onun çeşitlerinden bir tanesi övülen ve diğeri ise yerilen zillet, Birincisi övülen zillet, bu Yaratıcı'ya boyun eğmeyi kapasayan kulluktur. Yahud tevazu manasına gelen anne ve babaya karşı ve mü'minler karşı gösterilen saygıdır, Yahud öğrencinin öğretmenine karşıgösterdiği saygıdır, Ve aynı zamanda mahlukatların insana gösterdiği boyun eğişir. İkincisine gelince yerilen zillet(boyun eğiş) o kulların Rabblerinden uzaklaşmayla bağlantılı olan ve kullara yaklaşma ve de izzeti onlardan talep etme ve onlardan yardım bekleme ve onlara tevekkul etme zillettidir. Sonra zillete düşmenin en önemli sebeplerinin açıklanması ele alınmış. Bu sebeplerden bazıları günahlara bulaşma ve onda ısrar etme, büyüklenme ve cihadın terk edilmesi Allah'ave Resûlü'ne karşı haddi aşmak ve hevaya tâbi olmak, Araştırma zilletin insanlardan giderilmesinin vesilelerini ve bunu nasıl bunun nasıl gerçekleşeceğinin açıklamasını yaparak bitmektedir.
Özet (Çeviri)
The litter address this study is (Glory and Humiliation their reasons and treatments in the Holy Quran) -objective study- the purpose of this study is to explain the concept and meanings of the words of Glory and Humiliation, language and terminology, and their derivatives and synonyms in the Holy Quran and Arabic linguistic sources . But in the second chapter, the researcher pointed to the importance of the Glory in the Holy Quran, this book guides the faithful towards the Glory road and protect them from humiliation and delusion, and also it deals with the important of the Holy Quran to the Muslim when sticking to the Glory, as well as the statement of methods and characteristics of the Glory in construction and education, and to demonstrate the faces of their methods in accuracy and beauty and facets of the rhetorical, and address the victory of the Glory of Islam and Muslims and the signs of the disappearance of the Humiliation from the Islamic nation, and factors of Islamic victory . In the second part of this chapter, the researcher mentioned the dispraise humiliation through the Quranic verses and the prophetic Hadiths, and the statement Humiliation of the people of passions and disobedience in the world, and the Humiliation of people of Hill in the VII Hereafter, and the promise of Allah to humiliate infidelity and its people in the two homes . The researchers dedicated the third chapter to indicate the types of Glory, that there is dignity and respectable Glory, the respectable Glory that is according to the law of Allah and the method of his Messenger (peace be upon him), in other words to Glory of Allah and his law and what came in it, Bot the dignity glory is to pride except of Allah and his Massager (peace be upon him), or pride of those who disbelieve in their disbelief and the infidels in their sins, and to take the unbelievers as guardians without the believers, and to explain the reasons for obtaining and collecting the Glory and realizing its ways, including faith and belonging to Allah and His Messenger (peace be upon him), and to this religion and to the hereafter day, and did not loving the disbelievers . As for the second part of this chapter, the researchers mentioned the types of humiliation, including good, and including the indignant, the first is the good humiliation, which is included in the dowry of the slave to the creator, or in the sense of humility to the parents and believers, or the modesty of learner to teacher, and also utilize of creatures to human, and the other is indigenes humiliation it is to stay away from the lord of the people and to approach the people and ask the barren of them and help and trust them, and then the most important reasons for falling into the humiliation, including engagement and the continuation of the sins and arrogance and leave the struggle (Jihad) and the defiance of Allah and His Messenger (peace be upon him) and follow the fancy, and the letter is can clouded by mentioning the ways of disappearing humiliation from people and how can employ them to disappearing humiliation .