Ekonomik değişkenler ve sera gazı emisyonları ilişkisi: Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Ek-2 ülkeleri
Relationship between economic variables and greenhouse gas emissions: United Nations Framework Convention on Climate Change annex 2 countries
  1. Tez No: 921225
  2. Yazar: ALİCAN GÜLDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sanayi Devrimi insanlık tarihinde geri dönüşü olmayan değişiklikleri beraberinde getiren bir devrimdir. Buhar makinesinin icadı insanlığın binlerce yıllık yaşam tarzını ve rutinlerini değiştirmiştir. Bugün, sanayileşmenin tanımış olduğu imkânlarla insan hayatı eskiye göre çok daha konforlu hale gelmiştir. Dünya nüfusu son 200 yılda 8 milyara ulaşmıştır. Artan insan nüfusu sonsuz insan talebinin kısıtlı kaynaklarla karşılanması konusunu gündeme getirmiştir. Bu talep ülkeleri küresel ekonomik sistemden daha büyük pay almak için daha fazla üretime itmiştir. Yüksek üretimle beraber insanlık yeni bir kavramla tanışmıştır. Bu kavram bugün etkilerini iyiden iyiye gösteren küresel ısınmadır. Doğal ve doğal olmayan sebeplerden dolayı atmosferde sera etkisi oluşturan gazlar meydana gelmektedir. Bu gazlar, Güneş'ten Dünya'ya gelen ısıyı tutarak Dünya sıcaklığının yükselmesine sebep olmaktadır. Küresel ısınma insan sağlığını, insan yaşamını, doğayı, doğal hayatı, ekonomileri ve daha birçok olguyu tehdit etmektedir. Küresel ısınmanın etkileri son yıllarda çok daha net şekilde görülmektedir. İşte bu etkiler devletleri önlem almaya itmiştir. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde çeşitli adımlar atılmıştır. Atmosferdeki sera gazı birikimlerini ve iklim sistemi üzerindeki insan kaynaklı etkileri belli bir düzeyde tutmayı hedefleyen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, 1992 yılında gerçekleştirilen Rio Konferansı'nda imzaya sunulmuştur. Sözleşmenin mevcut hali Ek-1 ülkeleri ve Ek-1 olmayan ülkelerdir. Ek-2 ülkeleri ise Ek-1 ülkelerinin bir alt kümesidir. Ek-1 pazar ekonomisine geçiş sürecindeki ülkeler ile gelişmiş ülkelerden oluşurken, Ek-2 ise sadece gelişmiş ülkelerden oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında BM tarafından gelişmiş ülke olarak kabul edilen 21 ülkenin kişi başı sera gazı emisyonları ile enflasyon, kişi başı gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), işsizlik oranı ve ticaret açıklığı arasındaki ilişki panel eşbütünleşme analizi ile incelenmiştir. Analiz sonucu enflasyon ve kişi başı sera gazı emisyonu uzun dönem ilişkisinin Birleşik Krallık ve Fransa için aynı yönlü, Avusturya, Hollanda ve İrlanda için ise ters yönlü olduğunu göstermiştir. Kişi başı GSYİH ve kişi başı sera gazı emisyonu uzun dönem ilişkisi Finlandiya, Fransa, İspanya, İtalya, İzlanda, Kanada ve Yunanistan için aynı yönlü, Avusturya ve Belçika için ters yönlüdür. İşsizlik oranı ve kişi başı sera gazı emisyonu uzun dönem ilişkisi ABD, İrlanda, İspanya ve İtalya için aynı yönlü, İzlanda ve Yunanistan için ise ters yönlüdür. Ticaret açıklığı ve sera gazı emisyonu uzun dönem ilişkisi Fransa için aynı yönlü, Avustralya, Avusturya, İspanya ve Kanada için ise ters yönlüdür.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution is a revolution that brought about irreversible changes in human being history. The invention of the steam engine changed the lifestyle and routines of humanity that had been going on for thousands of years. Today, with the opportunities provided by industrialization, human life has become much more comfortable than before. The world population has reached 8 billion in the last 200 years. The increasing human population has brought to the agenda the issue of meeting the endless human demand with limited resources. The increasing human population has created the problem of meeting endless human demand with limited resources. This demand has pushed countries to produce more in order to get a larger share of the global economic system. With high production, humanity has become acquainted with a new notion. This notion is global warming, whose effects are clearly visible today. Due to natural and unnatural reasons, gases that create a greenhouse effect are generated in the atmosphere. These gases trap the heat coming from the Sun to the Earth, causing the Earth's temperature to rise. Global warming threatens human health, human life, nature, natural life, economies and many other phenomena. The effects of global warming have been seen much more clearly in recent years. These effects have pushed states to take precautions. In this context, various steps have been taken under the leadership of the United Nations (UN). The United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), which aims to keep the greenhouse gas accumulations in the atmosphere and the anthropogenic effects on the climate system at a certain level, was submitted to sign at the Rio Conference held in 1992. The current state of the convention consists of Annex-1 countries and non-Annex-1 countries. Annex-2 countries are a subset of Annex-1 countries. Annex-1 consists of countries in the transition to a market economy and developed countries, while Annex-2 consists only of developed countries. In this thesis study, the relationship between per capita greenhouse gas emissions and inflation, per capita gross domestic product (GDP), unemployment rate and trade openness of 21 countries accepted as developed countries by the UN was examined using panel cointegration test. The analysis showed that the long-term relationship between inflation and per capita greenhouse gas emissions was in the same direction for the United Kingdom and France, and in the opposite direction for Austria, the Netherlands and Ireland. The long-term relationship between GDP per capita and greenhouse gas emissions per capita is in the same direction for Finland, France, Spain, Italy, Iceland, Canada, and Greece, but inversely for Austria and Belgium. The long-term relationship between unemployment rate and greenhouse gas emissions per capita is in the same direction for the US, Ireland, Spain, and Italy, but inversely for Iceland and Greece. The long-term relationship between trade openness and greenhouse gas emissions is in the same direction for France, but inversely for Australia, Austria, Spain, and Canada.