Hadisler ışığında erkeğin aile içindeki yeri
Location of man in the family in the lights of hadiths
  1. Tez No: 921226
  2. Yazar: ESMA NUR DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Toplum ve milletin mihenk taşı olması sebebiyle İslam dini, aile kurumuna çok önem vermiştir. Bu çok önemli kurumun en temel yapı taşları ise kadın ve erkektir. İslam kadın ve erkeğe ayrı ayrı önem vermiş ve her iki tarafa da farklı görev ve sorumluluk yüklemiş; ayrıca bu kurum oluşurken yapılan nikâh akdi ile de onlara bazı haklar tanımıştır. Bu kurumun sağlam temeller üzerine inşa edilebilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için her iki tarafın da yükümlülük ve görevlerinin farkında olması ve bunları etkin bir şekilde yerine getirmesi gereklidir. Tarafların, karşılıklı haklara riayet etmeleri ve kendi haklarının bilincinde olmaları ise hayati öneme sahiptir. Fıtrat olarak, fiziksel ya da zihinsel açıdan erkek ve kadın birbirinden farklıdır. İslam bu farklılıkları gözeterek kadın ve erkeğe görev ve sorumluluklarını güçleri dâhilinde vererek adaleti ortaya koymuştur. Haklar konusunda ise onları eş tutmuş; birine diğerinden farklı bir hak verdiyse sebebi ve amacını Kur'ân ve Peygamber (s.a.v.) aracılığıyla açıklamış, ayrım yapmamıştır. Her ne kadar günümüz dünyasında feminizm adı altında bu konuda insanları yanıltıcı argümanlar ileri sürülse de İslam dinin ortaya koyduğu denge, eşlerin ve aile bireylerinin huzur ve mutluluğuna katkı sağlamaktadır. Günümüzde kadın ve onların hak ve hukukundan bahseden birçok çalışma yapılmış ve yapılmaktadır. Ancak buna paralel olarak ailenin diğer bir ferdi olan erkeğin ailedeki önemi, sorumlulukları ve sahip olduğu hakların dile getirildiği çalışmaların azlığı dikkatlerden kaçırılmayacak bir husustur. Biz de bu çalışmamızda hadisler ışığında erkeklerin aile içindeki yeri ve önemini, baba olarak çocuğun eğitiminde, terbiyesinde, evin kurallarında, düzeninde ve bir eş olarak görev, hak ve sorumluluklarını ortaya koymaya gayret edeceğiz.
Özet (Çeviri)
Islam has given great importance to the institution of family as it is the cornerstone of society and nation. The most basic building blocks of this very important institution are men and women. Islam has given importance to men and women separately and has imposed different duties and responsibilities on both parties; it has also granted them some rights through the marriage contract made during the formation of this institution. In order for this institution to be built on solid foundations and to ensure its sustainability, both parties must be aware of their obligations and duties and fulfil them effectively. It is of vital importance that the parties respect mutual rights and are aware of their own rights. Men and women are physically and mentally different from each other. Islam has demonstrated justice by giving men and women their duties and responsibilities within their powers, taking into account these differences. In terms of rights, it has made them equal; if it has given a different right to one than the other, it has explained its reason and purpose through the Qur'an and the Prophet (s.av.) and has not made any discrimination. Although misleading arguments are put forward under the name of feminism in today's world, the balance revealed by Islam contributes to the peace and happiness of spouses and family members. Today, many studies have been and are being conducted on women and their rights and laws. However, in parallel to this, the lack of studies in which the importance, responsibilities and rights of the man, another member of the family, in the family are mentioned is a matter that cannot be overlooked. In this study, we will endeavour to reveal the place and importance of men in the family in the light of hadiths, their duties, rights and responsibilities as a father in the education and upbringing of the child, in the rules and order of the house and as a husband.