Kurumsal imajın çalışanların işe adanmışlık düzeyindeki etkisinde yaşam doyumunun aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of life satisfaction in the impact of corporate image on employees' level of commitment to work
  1. Tez No: 921233
  2. Yazar: İSMAİL BİÇME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bugünün kurumları için en önemli zorluklardan biri, çalışanların işlerine olan bağlılıklarını sağlamaktır. Özellikle nitelikli çalışanların yüksek düzeyde işe bağlılık göstermeleri, kurumlar için çeşitli olumlu sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden, çalışanların işe adanma düzeylerini etkileyebilecek faktörlerin incelenmesi önemlidir. İşe adanma, yalnızca iş ve çalışan arasındaki bir ilişki olarak değerlendirilmemeli, birçok faktörün bu sürece etki edebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bağlamda, kurum imajının da önemli bir unsur olduğu vurgulanmalıdır. Kurum imajı, yalnızca müşteriler üzerinde değil, aynı zamanda çalışanlar üzerinde de motive edici bir etki oluşturarak onların işe adanmışlığını ve yaşam doyumunu artırabilir. Bu doğrultuda, kurumsal imajın işe adanma düzeyini etkileyebileceği ileri sürülebilir. Ayrıca, kurum imajı ve işe adanma arasındaki etkileşimde, yaşam doyumunun aracı bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılarak yapılan analizler sonucunda, kurumsal imajın alt boyutları olan güvenilirlik ve yenilikçiliğin, çalışanların işe adanmışlık seviyelerini anlamlı bir şekilde artırdığı görülmüştür. Özellikle güvenilirliğin, çalışanların enerjileri ile işlerine yoğunlaşma düzeylerini olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, kurumsal imaj algısı ile işe adanmışlık arasındaki ilişkide yaşam doyumunun aracılık etkisinin performans alt boyutuyla sınırlı olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, literatürle uyumlu olmakla birlikte, kurumsal imajın yenilikçilik boyutunun işe adanma üzerindeki pozitif etkisinin tespit edilmesi, literatüre yeni bir katkı sunmaktadır. Yaşam doyumunun aracılık rolü, çalışanların genel memnuniyet düzeylerinin iş performanslarını artırmada kritik bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, işverenlere çalışan bağlılığını güçlendirmek adına kurumsal imajın geliştirilmesi ve çalışanların yaşam memnuniyetine odaklanmaları gerektiği konusunda pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important challenges for today's institutions is to ensure that employees are committed to their jobs. Especially, high level of commitment by qualified employees can lead to various positive outcomes for institutions. Therefore, it is important to examine the factors that may affect the level of commitment of employees. Commitment to work should not be considered only as a relationship between the job and the employee, and it should be kept in mind that many factors can affect this process. In this context, it should be emphasized that the corporate image is also an important element. The corporate image can create a motivating effect not only on customers but also on employees, increasing their job satisfaction and life satisfaction. In this context, it can be argued that the corporate image can affect the level of commitment to work. In addition, it is thought that life satisfaction may play a mediating role in the interaction between corporate image and commitment to work. In this study, as a result of the analyses conducted using Structural Equation Modeling (SEM), it was determined that reliability and innovation, which are the sub-dimensions of the corporate image, significantly increase the level of commitment of employees to work. In particular, it was observed that reliability positively affects the energy and concentration level of employees. However, it was determined that the mediating effect of life satisfaction in the relationship between corporate image perception and work engagement was limited to the performance sub-dimension. Although the results are consistent with the literature, the positive effect of the innovativeness dimension of corporate image on work engagement provides a new contribution to the literature. The mediating role of life satisfaction reveals that the general satisfaction level of employees are a critical factor in increasing their job performance. This research offers practical suggestions to employers on the need to develop corporate image and focus on employees' life satisfaction in order to strengthen employee commitment.