EMI kalkanlama nitelikli cam tasarımı ve geliştirilmesi
The design and development of glass with EMI shilding qualified
  1. Tez No: 921234
  2. Yazar: MUSTAFA CAN DEHMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
EMI kalkanlayıcı nitelikteki optik pencereler, elektro-optik aygıtların içinde bulunduğu ortamda dolaşan istenmeyen elektromanyetik frekansları azaltmak için kullanılır. Kalkanlama, frekans eğrilerine karşı zayıflama ile karakterize edilir. Şeffaf iletken filmler sürekli olarak gelişmekte ve dokunmatik ekran panelleri, sıvı kristal ekranlar, organik ışık yayan diyotlar, fotovoltaik güneş pilleri, ısıtıcılar ve son zamanlarda elektromanyetik girişim (EMI) kalkanlama dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir hale gelmektedir. Birçok uygulamada kullanılan şeffaf iletken oksitler içerisinde indiyum kalay oksit (ITO) yaygın olarak EMI kalkanlayıcı geliştirmede kullanılmaktadır. Bununla birlikte, metal oksitler EMI kalkanlama uygulamalarında bazı olumsuzluklara sahiptir. Metal örgü yapılarının, optoelektronik sistemlerde giderek artan EMI sorununu etkili bir şekilde azaltmak için umut verici bir strateji olduğu önerilmektedir. Üstün kalkanlama etkinliği elde etmek için metal ağın optimize edilmesi önemlidir. Metal örgü kalınlığının artırılması, düşük frekanslarda EMI kalkanlama performansını arttır. Metal örgü kalınlığı arttıkça yüzey direnci düşer. Optik pencerelerin ışık geçirgenliği ve EMI kalkanlama niteliği metal örgü geometrisinin optimizasyonu sayesinde iyileştirilebilmektedir. Bu tez çalışmasında, elektromanyetik radyasyonun kontrolü için cam yüzeyine metal örgü EMI kalkanlayıcı yapılar geliştirildi. Ag'nin tutunumu için cam yüzeyine Si3N4 ve AZO kaplandı. Maskesiz fotolitografi teknolojisi kullanılarak, tasarımı yapılan gümüş metal örgülü cam üretildi. Farklı gümüş kalınlıkları için yüzey direnci 0.26 Ohm/kare civarında, görünür bölgede ortalama optik geçirgenlik %84-%87 ve 1-18 GHz geniş frekans aralığında ortalama 21.30 dB EMI kalkanlama verimliliği (SE) sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
EMI shielding optical windows are used to reduce unwanted electromagnetic frequencies circulating in the environment of electro-optic devices. Shielding is characterized by attenuation against frequency curves. Transparent conductive films are continuously evolving and becoming usable in a wide range of applications, including touch screen panels, liquid crystal displays (LCDs), organic light-emitting diodes (OLEDs), photovoltaic solar cells (OSCs), heaters, and more recently, electromagnetic interference (EMI) shielding. Indium tin oxide (ITO) is commonly used in the development of EMI shielding among the transparent conductive oxides used in many applications. However, metal oxides have some disadvantages in EMI shielding applications. Metal mesh structures are proposed as a promising strategy to effectively reduce the increasing EMI issues in optoelectronic systems. Optimizing the metal mesh is important for achieving superior shielding effectiveness. Increasing the thickness of the metal mesh improves EMI shielding performance at low frequencies. As the thickness of the metal mesh increases, the surface resistance decreases. The optical transmittance and EMI shielding properties of optical windows can be improved through the optimization of the metal mesh geometry. In this thesis, metal mesh EMI shielding structures were developed on glass surfaces for the control of electromagnetic radiation. Si3N4 and AZO were coated on the glass surface for the adhesion of Ag. Using maskless photolithography technology, silver metal mesh glass was produced. For various silver thicknesses, the surface resistance was approximately 0.26 Ohm/square, the average optical transmittance in the visible range ranged from 84% to 87%, and the average EMI shielding efficiency (SE) of 21.30 dB was achieved across the 1-18 GHz frequency range.