İşitme engelli bireylerin dini başa çıkma yöntemleri üzerine nitel bir araştırma (Çorum örneği)
A qualitative research on religious coping methods of hearing-impaired individuals (Çorum sample)
- Tez No: 921235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya genelinde ve ülkemizde engelli bireylerin genel nüfusa oranı dikkate değer bir büyüklüğe sahiptir. Engelli bireyler arasında yer alan gruplardan biri de işitme engellilerdir. İşitme engelli bireyler; işitsel yetersizlik sebebiyle işitme, konuşma ve sağlıklı iletişim kurma noktasında çeşitli bireysel ve toplumsal zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum, işitme engelli bireyin psikolojik iyi oluşunu olumsuz yönde etkileyerek, yaşadığı deneyimleri sorgulamasına ve anlamlandırma çabalarına yol açmaktadır. İnsanoğlu işitme engelini ve engelin getirdiği olumsuzlukları gördüğünde“Bu engel neden benim başıma geldi? Yoksa Allah beni cezalandırıyor mu?”gibi sorular sorarak manevi ve psikolojik travmalar yaşayabilir. Bununla birlikte işitme engeline sahip kişilerin deneyimledikleri engel ve olumsuzlukları ile bir şekilde mücadele etmeleri de gerekmektedir. Bu noktada bireyler, başa çıkma yöntemlerine başvurabilmektedir. Hayatı şekillendiren önemli sosyolojik unsurlardan biri olan“din”, bireyi ve toplumu büyük ölçüde etkilediği gibi engellilik durumunu algılama, anlamlandırma ve açıklamada söz sahibidir. Din psikolojisi alanında gerçekleştirilen ve bir saha araştırması niteliği taşıyan bu yüksek lisans tezinde, işitme engelli bireylerin dini başa çıkma stratejileri sosyo-psikolojik yöntem ve teknikler kullanılarak incelenmektedir. Bu çalışmada, işitme engelli bireylerin engelleriyle başa çıkma süreçlerinde dini başa çıkma yöntemlerinin etkisi değerlendirilmiş; bu yöntemlerin bireylerin olumlu veya olumsuz ruh hâli üzerindeki rolünün ortaya konulması amaçlanmıştır. 20 işitme engelli bireyle yürütülen araştırma bulgularına göre, katılımcıların dini başa çıkma yöntemlerini yaygın olarak kullandıkları belirlenmiştir. Elde edilen veriler, dini motifli başa çıkma stratejilerinin işitme engelli bireylerin psikolojik iyi oluşlarını desteklemede önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, dindarlığın işitme engelli bireyin mutluluğunu olumlu yönde etkilediği de araştırmanın bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The ratio of disabled individuals to the general population in the world and in our country is considerably large. One of the groups among disabled individuals is the hearing impaired. Hearing impaired individuals face various individual and social difficulties in terms of hearing, speaking and healthy communication due to auditory inadequacy. This situation negatively affects the psychological well-being of the hearing impaired individual, leading to questioning and trying to make sense of their experiences. When a person sees hearing impairment and the negativities brought by the disability, they may ask questions such as“Why did this disability happen to me? Or is God punishing me?”and experience spiritual and psychological traumas. In addition, people with hearing impairment must somehow struggle with the obstacles and negativities they experience. At this point, individuals can resort to coping methods.“Religion”, one of the important sociological elements that shape life, has a say in perceiving, interpreting and explaining the disability situation, as it greatly affects the individual and society. In this master's thesis, which is a field research conducted in the field of religious psychology, the religious coping strategies of hearing impaired individuals are examined using socio-psychological methods and techniques. In this study, the effect of religious coping methods on the processes of hearing impaired individuals coping with their disabilities was evaluated; it was aimed to reveal the role of these methods on the positive or negative mood of the individuals. According to the findings of the research conducted with 20 hearing impaired individuals, it was determined that the participants widely used religious coping methods. The obtained data show that religiously motivated coping strategies play an important role in supporting the psychological well-being of hearing impaired individuals. In addition, it is among the findings of the research that religiosity positively affects the happiness of hearing impaired individuals.