Atık araç lastik tozlarının cam elyafı takviyesiyle polimer matrisli kompozitlerde kullanım
Use of waste vehicle tire powder in polymer matrix composites with glass fiber reinforcement
- Tez No: 921236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, atık araç lastiklerinden elde edilen atık lastik tozu, cam elyaf ile güçlendirilerek stiren bazlı epoksi reçine içinde dolgu malzemesi olarak kullanılmıştır. Atık lastik tozu içeren stiren bazlı epoksi reçine, metil etil keton katalizörü kullanılarak ve el yatırma yöntemiyle oda sıcaklığında üretilmiştir. Üretilen kompozit malzemelerin mekanik özellikleri, çekme dayanımı ve üç nokta eğilme dayanımı testleri ile değerlendirilmiş ve ortalama dayanım değerleri belirlenmiştir. Ayrıca, düşük hız darbe testleri yapılarak malzemelerin darbe direnci incelenmiştir. Çekme testi, malzemenin maksimum gerilim altında dayanımını ve elastikiyetini analiz ederek, lastik tozunun kompozitin çekme mukavemetine etkisini ortaya koymuştur. Eğme testi, kompozitin bükülme dayanımını ve rijitliğini inceleyerek, cam elyafın ve lastik tozu katkısının bükülme davranışı üzerindeki etkisini değerlendirmemize olanak sağlamıştır. Darbe testi ise kompozitlerin ani darbelere karşı direncini ve enerji absorpsiyon kapasitesini ölçmek amacıyla yapılmış, malzemenin kırılma tokluğu hakkında bilgi sağlamıştır. Bu testler sonucunda elde edilen veriler, atık lastik tozu oranının kompozit malzemenin dayanıklılığı üzerinde ne derece etkili olduğunu göstererek, geri dönüştürülmüş atıkların endüstriyel kullanımı için önemli bulgular sunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, geri dönüşümden elde edilen malzemelerin kompozitlerde kullanım potansiyelini değerlendirmekte ve çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlamak amacıyla atıkların değerli bir kaynak olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, waste tire powder obtained from discarded vehicle tires was used as a filler material in a styrene-based epoxy resin, reinforced with fiberglass. The styrene-based epoxy resin containing waste tire powder was produced using methyl ethyl ketone as a catalyst and the hand lay-up method at room temperature. The mechanical properties of the produced composite materials were evaluated through tensile strength and three-point bending strength tests, and the average strength values were determined. Additionally, low-velocity impact tests were conducted to examine the impact resistance of the materials. The tensile test analyzed the material's maximum stress resistance and elasticity, revealing the effect of tire powder on the tensile strength of the composite. The bending test evaluated the flexural strength and stiffness of the composite, allowing an assessment of the impact of fiberglass and tire powder on bending behavior. The impact test measured the resistance of the composites to sudden impacts and their energy absorption capacity, providing insights into the fracture toughness of the material. The data obtained from these tests demonstrated the significant effect of waste tire powder content on the durability of the composite material, offering valuable findings for the industrial application of recycled materials. In conclusion, this study evaluated the potential use of recycled materials in composites and showed that waste materials could be utilized as a valuable resource to contribute to environmental sustainability goals.