Mekanik karıştırma yöntemi ile hidroksiapatit nano köpük üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of hydroxyapatite nanofoam by mechanical mixing method
- Tez No: 921237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK TELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tez çalışmasında, mikroemülsiyon yöntemiyle üretilen hidroksiapatit nano tozlarının, mekanik karıştırma yöntemiyle nano köpük yapısına dönüştürülmesini ve bu köpüklerin sinterleme ile karakterizasyonunu içermektedir. Mikroemülsiyon yöntemi sırasında yüzey aktif madde olarak sodyum dodesil sülfat (SDS) kullanılmıştır. SDS köpük üretiminde köpürtücü olarak görev almıştır. Nano köpük üretimi aşamasında, köpük stabilitesini artırmak amacıyla yumurta akı, sakkaroz ve polivinil alkol (PVA) eklenmiştir. Elde edilen köpükler sıvı köpük ve 80 °C'de hızlı kurutulmuş köpük olarak sınıflandırılmıştır. Üretilen solüsyon, süspansiyon ve sıvı köpüklerin viskozite ölçümleri yapılmıştır. 80 °C'de hızlı kurutma işlemine tabi tutulan köpüklerin ardından farklı sıcaklık değerlerinde (100 °C ile 900 °C arasında) sinterleme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Üretilen köpüklerin mikroyapısal ve morfolojik özellikleri Taramalı Elektron Mikroskobu, X-ışını Difraksiyonu ve Işık Mikroskobu ile karakterize edilmiştir. Sonuçlar, mikroemülsiyon tabanlı üretim yönteminin nano boyutta homojen bir hidroksiapatit köpük yapısı elde etmede etkili olduğunu göstermiştir. Sinterleme sıcaklığının köpüğün yapısal özellikleri üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Tez çalışmasında, biyomalzeme üretiminde düşük yoğunluklu, yüksek yüzey alanına sahip hidroksiapatit köpükler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the transformation of hydroxyapatite nanopowders, produced via the microemulsion method, into a nanofoam structure through mechanical stirring and the characterization of these foams via sintering. Sodium dodecyl sulfate was used as a surfactant during the microemulsion process, acting as a foaming agent in foam production. During the nanofoam production phase, egg white, sugar, and polyvinyl alcohol were added to enhance foam stability. The resulting foams were categorized as liquid foam and fast-dried foam, which were rapidly dried at 80 °C. The viscosity of the solutions, suspensions, and liquid foams was measured. Following the fast-drying process at 80 °C, sintering experiments were conducted at various temperatures ranging from 100 °C to 900 °C. The microstructural and morphological properties of the produced foams were characterized using Scanning Electron Microscopy, X-ray Diffraction, and Optical Microscopy. The results demonstrated that the microemulsion-based production method is effective in obtaining nano-scale, homogeneous hydroxyapatite foam structures. The impact of sintering temperature on the structural properties of the foams was thoroughly analyzed. This study successfully produced low-density hydroxyapatite foams with high surface area, highlighting their potential applications in biomaterial production.