Askeri işyerlerinde çalışan işçilerin hukuki statüleri
The Legal status of the employees working at the Turkish armed forces
- Tez No: 92125
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZÜHTÜ ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
II DOKTORA TEZ ÖZÜ ASKERİ İŞYERLERİNDE ÇALIŞAN İŞÇİLERİN HUKUKİ STATÜLERİ Ahmet Zeki ÜÇOK Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran1999 Danışman: Prof.Dr. Ömer Zühtü ALTAN Türk Silahlı Kuvvetlerinde mevcut silah, teçhizat gibi malzemelerin bakım ve onarımı amacıyla birçok işyeri mevcuttur. Bu işyerlerinde hizmetlerin yürütülmesi için, yaklaşık 30.000 işçi istihdam edilmektedir. Kısaca, askeri işyeri olarak ifade ettiğimiz bu işyerlerinde çalışan işçilerin çalışma koşullarına, işçi-işveren ilişkilerine Türkiye 'de mevcut diğer işyerlerinde olduğu gibi İş Kanunu ve ilgili diğer kanunlar uygulanmaktadır. Tüm iş ilişkileri bu kanunlar çerçevesinde yürütülmektedir. Bunun yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetlerinde mevcut işyerlerinin, diğer işyerinden farklı olarak, hiyerarşik yapısından kaynaklanan bir işleyişi de vardır. Tüm askeri işyerlerinde işveren (vekili) konumunda daima rütbeli bir asker kişinin bulunması, aynı işyerinde rütbeli, rütbesiz birçok asker kişinin de çalışıyor olması işçi-işveren ilişkilerine işçi-asker ilişkilerini de sokmaktadır. Çalışma ortamının askeri yer olması ve farklı statüde çalışanların bulunması nedeniyle farklı düzenlemelerin olacağı da şüphesizdir. Türk Silahlı Kuvvetleri asker, sivil tüm çalışanlarının karşılıklı ilişkilerini, hukuki statülerini İç Hizmet Kanunu, Askeri Ceza Kanunu, Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu gibi kanunlar ile düzenlemektedir. Ancak, bu kanunlarda ifade edilen, Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan sivil personelin statüleri, daha sonra yürürlüğe giren ve Türkiye' deki istihdam biçimlerini düzenleyen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ile yürürlükten kaldırılmıştır. Fakat, Devlet Memurları Kanunu ile yapılan bu değişiklikler, askeri ilişkileri düzenleyen kanunlarda yapılmamıştır. Bu değişikliklerin yapılmaması kavram kargaşasına neden olmaktadır. Bu kavram kargaşasına çözüm olarak bir takım kıyaslamalar yapılmakta ve eski kanun ile getirilenIll çalışma biçimleri, Devlet Memurları Kanunu ile getirilen çalışma biçimlerinin içine sokulmaya çalışılmaktadır. Bunun sonucunda da, ceza yargılamasında kıyas yasak olmasına karşın yapılmak suretiyle, askeri işyerlerinde çalışan işçiler, asker kişi sayılarak Askeri Ceza Kanunundaki ceza yaptırımlarına tabi kılınmaktadırlar. Bu çalışmada, askeri işyerlerinde çalışan sivil memur, işçi, sözleşmeli personel gibi sivil çalışanların hukuki statüleri, özellikle de işçilerin, her zaman rütbeli bir asker olan işveren(vekili) ve aynı işyerinde çalışan diğer rütbeli askeri personel ile olan hizmet ilişkileri incelenmiş, bu ilişkilerde uygulanması gerekli yasa ve yargılama usulünün hangisi olması gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunların yanı sıra, askeri işyerlerinde çalışan işçi veya işçi sendikası ile işveren arasında meydana gelen bireysel ve toplu iş uyuşmazlıkları ve çözüm yollarıyla, bu çözüm yollarının anayasa ve uluslararası sözleşmelere uygunluğu incelenmiştir. Sonuç olarak da, mevcut sorunların çözümü için, yürürlükte] olan kanunlar çerçevesinde çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the Turkish Armed Forces, there exist many works for the maintenance and restoration of present materials such as weapon and equipment. In such places approximately 30.000 people are employed for various services. Briefly, in such places expressed as military places of employment labor legislation and other related laws are applied to employees' working conditions and labor relations like civilian companies in Turkey. All labor relations are executed under the frame of this legislation. Meanwhile, places of employment in the Turkish Armed Forces, unlike from other organizations has its own procedure originating prom a hierarchical structure. In the military, a ranking officer holds the position of an employer, therefore; there is the same relation between an officer and an employee just like the relation between an officer and a non- ranking officer. It is inevitable that different procedures apply because the employees hold some special statutes and the working condition is in tha military. Turkish Armed Forces harmonize the legal statutes and labor relations of both military and civilion employees with laws such as Home Service Code, Military Criminal Code and Military Courts Foundation and Judgment Procedure Code. But the civilion employees' statutes in the Turkish Armed Forces has been removed by the number 657 Government Official Code which later became effective ordering employing procedures in Turkey. But these amendments applied by Government Official Code were not adopted in the military relations laws and it caused concept confusion. As a solution to the concept confusion some comparisons are made and former law is tried to be adopted to Government Official Code. Although such a comparision is prohibited- but carried out-in criminal judgment civilian employees in the military are accepted as military personnel and therefore they are subjected to the criminal punishment required by Military Criminal Code. In this context, the statutes and labor relations of civilian employees serving in the military has been studied and the subject of what law and judgment procedure should apply has been brought up. In addition, personal and collective disagreement and solution procedures which take place between employer and employees or labor trade union in the military and appropriateness of these solutions to the constitution and international contracts have been studied. As a result, to overcome present matters some proposals have been presented along with laws in effect.