Bilgisayar destekli kubaşık öğrenmede geribildirim türü ve öğrenme bağlamının akademik başarı ve tutumlar üzerindeki etkisi
The effects of types of feedback and learning context on academic achievement and attitudes during computer based cooperative learning
- Tez No: 92123
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
DOKTORA TEZ OZU BİLGİSAYAR DESTEKLİ KU BASIK ÖĞRENMEDE GERİBİLDİRİM TÜRÜ VE ÖĞRENME BAĞLAMININ AKADEMİK BAŞARI VE TUTUMLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Hasan Çalışkan İletişim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman: Doç. Dr. Ali Şimşek Bu araştırmada, öğrenme bağlamı ve geribildirim türünün öğrenci başarısı, başarıya ilişkin kişisel güven düzeyi, tutumlar, görevi tamamlamak için kullanılan süre ve öğrenmenin kalıcılığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada öğrenme bağlam türleri olarak tanıdık bağlam, yabancı bağlam ve soyut bağlam, geribildirim türleri olarak ise düzeltici geribildirim, açımlamalı geribildirim ve seçmeli geribildirim kullanılmıştır. Araştırmanın denek grubunu 140 tane üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Deneklerin tümü, denemeden önce kubaşık öğrenme becerileri konusunda 2 saatlik bir yetiştirme programına katılmışlardır. Denemede öğretim materyali olarak, varyans analizi konusunu ele alan yaklaşık iki saatlik bir bilgisayar destekli öğretim programı kullanılmıştır. Denekler, bilgisayarın başında üçer kişilik gruplarda programı çalışmışlardır. Bilgisayar programı, takımların çalışmaya başladığı ve bitirdiği zamanı, seçtikleri geribildirim türlerini ve alıştırmalardaki başarı oranlarını kaydetmiştir. Programı tamamlayan takımların her bir üyesi, bireysel olarak bir başarı testi ve tutum ölçeğini yanıtlamışlardır. Denemeden iki hafta sonra aynı başarı testi, öğrenmenin kalıcılığını öğrenmek üzere yeniden uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemelerinde ortalama, standart sapma, korelasyon, iki-yönlü varyans analizi ve çoklu karşılaştırma testlerinden Fisher LSD testi kullanılmıştır.Araştırmayla elde edilen sonuçlar topluca değerlendirildiğinde, bağlam türü, genel başarı ve uygulama düzeyi başarılarını anlamlı olarak etkilemiştir. Geribildirim türünün, öğrencilerin basanları üzerindeki etkisi anlamlı değildir. Bağlam ve geribildirim türü değişkenlerinin başarı üzerinde birlikte etkileşimlerinden kaynaklanan etkileri de anlamlı bulunmuştur. Ayrıca, bağlam ve geribildirim türünün birlikte etkileşimlerinin, öğrencilerin yanıtladıkları testteki başarılarına ilişkin güven düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmaktadır. Gerek genel tutum puanlan, gerekse içeriğe yönelik tutum puanlan üzerinde geribildirim türünün anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Bağlam türü ve geribildirim türünün, öğrencilerin içeriği öğrenmek için harcadıktan süre üzerindeki etkisi de anlamlıdır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF TYPES OF FEEDBACK AND LEARNING CONTEXT ON ACADEMIC ACHIEVEMENT AND ATTITUDES DURING COMPUTER-BASED COOPERATIVE LEARNING Hasan Çalışkan Division of Communication Sciences Anadolu University Institute of Social Sciences, May 1999 Advisor: Assoc. Prof. Ali Şimşek This study examined the effects of types of feedback and learning context on students' achievement, confidence, attitudes, lime-on-task and retention. Types of learning context were familiar, unfamiliar, and abstract; and the types of feedback were corrective, elaborative, and selective. The sample of the research consisted of 140 undergraduate students. Subjects were trained on cooperative learning skills for 2 hours before participating in the study. Students completed a computer- based cooperative lesson on statistics -analysis of variance. Subjects studied the instructional material in groups of three. Instructional program recorded the amount of time spent on the program, as well as the types of feedback they chose for practice items, and their scores on the practice sections. Each team member completing the program took the achievement test and attitude queslionaire individually. Same achievement test was given to students two weeks later to measure their retention levels. Results indicated that the type of context has a significant effect on achievement. Neither the context nor the feedback main effects are significant on students' confidency levels, but context and feedback intearction has a significant effect on it. The effect of type of feedback is also significant on students' attitudes. Both the types of context and feedback have significant effects on the time students spent on the lesson. IV 0OKÛMAUTASYOK MERKESS