Ölçü transformatörlerinin boyutlandırılması için yazılım aracı geliştirilmesi
Development a software tool for dimensioning instrument transformers
  1. Tez No: 921242
  2. Yazar: MEHMET GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA ALBOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ölçü transformatörleri, elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımında temel bir rol oynamaktadır. Geleneksel yöntemlerde kullanılan akım ve gerilim ölçme transformatörleri, IEC standartlarına uygun olarak seçilmelidir. Bu standartlar, ölçü ve koruma fonksiyonları için farklı doğruluk sınıflarını ve performans gereksinimlerini tanımlar. Seçimde dikkate alınması gereken faktörler arasında ölçü transformatörünün tipi, anma yalıtım seviyesi, anma primer akımı/gerilimi, anma sekonder akımı/gerilimi, sürekli termik anma akımı, anma kısa süre akımı, çekirdek sayısı, güç/doğruluk sınıfı ve aşırı akım doyma katsayısı/ölçü emniyet katsayısı bulunmaktadır. Ayrıca, farklı koruma fonksiyonları için özel gereksinimler belirlenmiş ve bu fonksiyonlara uygun olarak akım transformatörleri seçilmelidir. Bu bağlamda, akım transformatörlerinin doğru seçimi, elektrik sistemlerinin güvenilirliği ve verimliliği için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, IEC standartlarına göre ölçü transformatörlerinin seçimi hakkında temel kriterlere ve önerilere yer verilmiş ve bu kriterlere göre ölçü transformatörünün seçimi için bir araç geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Instrument transformers play a fundamental role in the transmission and distribution of electrical energy. Current and voltage transformers used in conventional methods must be selected in compliance with IEC standards, which define various accuracy classes and performance requirements for both measurement and protection functions. Key factors to consider during the selection process include the type of instrument transformer, rated insulation level, rated primary current/voltage, rated secondary current/voltage, continuous thermal current rating, rated short-time current, number of cores, power/accuracy class, and saturation factor/measurement safety factor. Additionally, specific requirements are established for different protection functions, and current transformers should be selected accordingly. In this context, the proper selection of current transformers is critical for ensuring the reliability and efficiency of electrical systems. In this study, fundamental criteria and recommendations for the selection of measurement transformers based on IEC standards have been outlined, and a tool has been developed for selecting measurement transformers according to these criteria.