Kapalı alanlarda bulaş riskinin belirlenmesi ve doğal havalandırma önerileri: İzmit Tren Garı örneği
Assessment of transmission risk in enclosed spaces and natural ventilation recommendations: A case study of İzmit Train Station
- Tez No: 921248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN TÜRKMENOĞLU BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsan, yaşamının çoğunu özel veya kamusal olan kapalı ortamlarda geçirmektedir. Birçok insanın birlikte bulunduğu kapalı kamusal mekanlar, gerekli önlemler alınmadığında, hava yoluyla yayılan patojenler için elverişli koşullar oluşturmaktadır. Bu patojenler insanlar arasında temas olmasa dahi, kullanıcıları enfekte edebilir. Sağlıklı mekan koşullarının sağlanması için, doğal havalandırma performansının arttırılması yoluyla mekan havasının patojen yükünden seyreltilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında Kocaeli ilinde aktif olarak kullanılan kapalı kamusal mekan olan ve olumsuz koşullarda olası bir salgından etkilenebilecek İzmit Tren Garı incelenmiştir. Gardaki bulaş riskinin tespiti için, güncel bir problem olan Covid-19 virüsü ele alınmıştır. Literatürün taranmasıyla virüs yayılma dinamikleri ve yayılımını etkileyen iç hava parametreleri olan CO2, PM, hava hızı, hava yaşı faktörleri araştırılmıştır. Garın yolcular tarafından kullanılan bekleme salonunda tren seferlerine bağlı olarak kalabalık saatler analiz edilmiş, yolcuların dolaşım hattı üzerine referans noktalar konumlandırılmıştır. Referans noktalardaki CO2, PM, hava hızı değerleri salonda yapılan ölçümlerle belirlenmiştir. Bu noktalarda tipik günde ölçülen ve Designbuilder programı CFD (Computational Fluid Dynamics) eklentisiyle oluşturulan simülasyondan alınan hız değerlerinin kalibrasyonuyla referans model oluşturulmuştur. Referans modelden, noktaların tipik gündeki hava hızı, hava yaşı değerleri edinilmiştir. Tipik günün, referans noktalarındaki CO2, PM, hava hızı, hava yaşı parametrelerinin ortalamaları normalize edilmiş, risk baskılama endeksi denkleminde kullanılmıştır. Denklemle hesaplanan baskılama endeksinin düşük olduğu noktalar, riskin yüksek olduğu bölgeler olarak tanımlanmıştır. Böylece temel iyileştirme önerilerinin üretilmesinden önce sorun tespitinin yapılması sağlanmıştır. Salonun güneydoğu bölgesinin bulaş riskinin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Bu kısmın iyileştirilmesi üzerine sunulan doğal havalandırma önerileriyle olası salgın durumunda gar yapısının dirençli hale getirilerek kullanıcıların enfeksiyon kapmasını önleyecek proaktif bir çalışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People spend the majority of their lives in enclosed environments, whether private or public. Enclosed public spaces with high human occupancy can facilitate the spread of airborne pathogens, particularly without necessary safety measures. These pathogens can infect individuals even without direct contact between people. To ensure healthy environmental conditions, it is essential to reduce the pathogen load in indoor air by improving natural ventilation performance. This thesis examines İzmit Train Station, a closed public space actively used in Kocaeli Province, which could be significantly affected by a potential outbreak under adverse conditions. The study focuses on the Covid-19 virus, a current issue, to assess the risk of transmission within the station. A literature review investigated the dynamics of virus transmission and the indoor air parameters affecting viral spread CO2, PM, air velocity, and air age. Crowded hours were analyzed based on train schedules in the station's waiting hall, which passengers use, and reference points were positioned along the passengers' circulation paths. The CO2, PM, and air velocity values at the reference points were determined through measurements taken in the hall. A reference model was created by calibrating air velocity data from typical day measurements and simulations generated using the DesignBuilder software with its Computational Fluid Dynamics (CFD) module. Velocity and age of air values at the reference points were extracted from the reference model for a typical day. The Risk Suppression Index formula normalized and utilized the average values of CO2, PM, air velocity, and air age parameters at the reference points on a typical day. The points where the suppression index calculated by the formula is low are defined as regions with a high risk. In this way, problem identification is ensured before generating basic improvement proposals. It was determined that the southeast section of the hall carries a higher risk of transmission. A proactive study was presented to make the station structure more resilient in the event of a potential outbreak, with natural ventilation recommendations provided to improve this section and prevent users from contracting infections.