Grafen nanoplatelet modifiyeli geopolimerlerin mikro-mekanik davranışı ve yüksek sıcaklık altındaki performansı
Micro-mechanical behavior and high temperature performance of graphene nanoplatelet modified geopolymers
- Tez No: 921249
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hızla gerçekleşen nüfus ve tüketim artışı, her alanda olduğu gibi yapı alanında da ihtiyacı beraberinde getirmektedir. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakabilmek için, bu ihtiyacı daha çevreci yapılar inşa ederek karşılamak, biz inşaat mühendislerinin üzerine düşen en önemli görevlerden biridir. Günümüzde Portland çimentolu betonun çok kullanılması, yaptığı 𝐶𝑂2 ve zararlı sera gazları salınımından dolayı bu ihtiyacı tam olarak karşılayamamaktadır. Portland çimentolu betona alternatif olarak daha az 𝐶𝑂2 salınımı yapan, içerisinde çimento yerine bağlayıcı olarak geri dönüştürülebilir atık maddeler kullanılan, enerji ihtiyacı daha az olan, çevre dostu geopolimer betonların kullanılması hem çevre kirliliği hem de maliyet açısından göz ardı edilemeyecek avantajlar sağlamaktadır. İnşaat sektörü dışında, madencilik, askeriye, atık yönetimi gibi birçok alanda kullanılan geopolimer beton; katma değeri yüksek, özgün, yenilikçi, dayanıklı, enerji verimliliği fazla ve teknolojik son ürünler elde etme hedefi ve idealine ulaşılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Zamanla yaygınlaşacak olan geopolimer betonun kullanımının artabilmesi için belirli standartların oluşturulması gerekmektedir. Bu standartların oluşturulması için daha çok araştırmaya ve veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma kapsamında, metakaolin ve yüksek fırın cürufu esaslı geopolimer harçlar, grafen nanoplatelet ile modifiye edilerek mikro-yapı ilişkili mekanik özellikleri ve yüksek sıcaklık altında performansı araştırılmıştır. Ayrıca, eğilme deneyleri sonrası üretilen kompozitlerde meydana gelen çatlaklar dijital görüntü işleme ve Fraktal Konsepti kullanılarak hasar davranışları daha detaylı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in population and consumption brings with it a need in the field of construction, as in every field. In order to leave a more livable world to future generations, meeting this need by building more environmentally friendly structures is one of the most important duties of us civil engineers. Today, the widespread use of Portland cement concrete cannot fully meet this need due to the emission of 𝐶𝑂2 and harmful greenhouse gases. As an alternative to Portland cement concrete, the use of environmentally friendly geopolymer concretes, which emit less 𝐶𝑂2, use recyclable waste materials as binders instead of cement, and require less energy, provides advantages that cannot be ignored in terms of both environmental pollution and cost. Geopolymer concrete is used in many areas other than the construction industry, such as mining, military, waste management; It will contribute greatly to achieving the goal and ideal of obtaining high added value, original, innovative, durable, energy efficient and technological end products. Certain standards need to be established in order to increase the use of geopolymer concrete, which will become widespread over time. More research and data are needed to establish these standards. Within the scope of this study, geopolymer mortars based on metakaolin and blast furnace slag modified by graphene nanoplatelets and then, their micro-structural related mechanical properties and the high-temperature performance were investigated. Furthermore, the flexural load induced cracks of the composites were also analysed using by digital image technique and Fractal Concept for the further understanding of the damage behaviour.