Mikrodalga destekli köpük kurutma yöntemi ile kurutulan domates tozlarının kuruma parametrelerinin belirlenmesi
Determination of drying parameters of tomato powders dried by microwave assisted foam drying method
- Tez No: 921251
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, mikrodalga destekli köpük kurutma yöntemi ile kurutulan domates tozlarının kuruma süreci, renk özellikleri ve organik asit içerikleri incelenmiştir. Domates püresi, köpük oluşturucu maddelerle zenginleştirilip, farklı mikrodalga güç seviyeleri (1.8 Wg-1, 3.6 Wg-1, 5.4 Wg-1, 7.2 Wg-1, 9 Wg-1) ve sıcaklık koşullarında (100°C, 180°C, 250°C) kurutulmuştur. Mikrodalga gücü ve sıcaklık arttıkça kuruma süresi belirgin şekilde kısalmış, 1.8 Wg-1 ile 9 Wg-1 arasında kuruma süresi 60 dakikadan 10 dakikaya düşmüştür. Ancak, yüksek güç ve sıcaklık seviyeleri, ürün kalitesini olumsuz etkileyebilir, yanma ve aşırı kuruma riski artmaktadır. Renk analizi sonuçları, yüksek mikrodalga gücü ve sıcaklıkların domates tozlarının parlaklık, kırmızı ton, sarı ton ve renk doygunluğu gibi parametrelerde azalmaya ve renk koyulaşmasına yol açtığını göstermiştir. Düşük sıcaklıklarda ise daha dengeli renk tonları ve daha yüksek renk doygunluğu korunabilmiştir. Organik asit içerikleri açısından, düşük mikrodalga gücü ve sıcaklık, malik asidin korunmasına yardımcı olurken, yüksek güç ve sıcaklık organik asit kaybına neden olmuştur. En yüksek malik asit içeriği 1.8 Wg-1 ve 100°C'de bulunurken, sitrik asit içeriği 180°C'de maksimuma ulaşmıştır. Sonuç olarak, mikrodalga destekli köpük kurutma yöntemi, domates tozlarının kuruma süresini kısaltırken, ideal kurutma koşulları seçildiğinde organik asitlerin korunmasını ve renk özelliklerinin optimize edilmesini sağlar. Düşük mikrodalga gücü ve sıcaklık koşulları, ürün kalitesinin korunmasında daha etkili yöntemler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the drying process, color properties, and organic acid contents of tomato powders dried using microwave-assisted foam drying were investigated. Tomato puree was enriched with foam-forming agents and dried under different microwave power levels (1.8 Wg-1, 3.6 Wg-1, 5.4 Wg-1, 7.2 Wg-1, 9 Wg-1) and temperature conditions (100°C, 180°C, 250°C). As microwave power and temperature increased, the drying time significantly decreased, with drying times dropping from 60 minutes to 10 minutes between 1.8 Wg-1 and 9 Wg-1. However, high power and temperature levels may negatively affect product quality, increasing the risk of burning and over-drying. Color analysis results showed that high microwave power and temperature led to a decrease in parameters such as brightness, red tone, yellow tone, and color saturation, resulting in darkening of the color. At lower temperatures, more balanced color tones and higher color saturation were preserved. Regarding organic acid contents, lower microwave power and temperature helped preserve malic acid, while high power and temperature caused a loss of organic acids. The highest malic acid content was found at 1.8 Wg-1 and 100°C, while citric acid content reached its maximum at 180°C. In conclusion, microwave-assisted foam drying reduces the drying time of tomato powders while optimizing the preservation of organic acids and color properties when ideal drying conditions are selected. Lower microwave power and temperature conditions are more effective methods for preserving product quality.