Investigation of friction effect on metal-metal contact surface in cycle motions
Çevrimsel hareketlerde metal-metal temas yüzeyindeki sürtünme etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 921265
  2. Yazar: TUNAHAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma kapsamında sürtünme esaslı sismik sönümleyicilerin davranışlarının daha iyi anlaşılabilmesi için metal-metal temas yüzeylerinin histerik çevrimdeki sürtünme davranışları incelenmiştir. Literatürde sürtünme deneyleri pin-on-disk ya da Slider on Flat Surfaces gibi bir kılavuz ile belirli bir doğrultuda ve süreklilik arz eden bir hareket yaptırılan sistemler kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada ise çevrimsel hareket rejimleri ile deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneyler yapılırken sürtünen yüzeylerde bir kılavuz kullanmak yerine sadece uçtan uca boltlarla sıkılmış dış plakaların içerisinde, uçları her iki taraftan yükleme cihazına tutturulmuş iç plakaların serbest şekilde tekrarlı hareket yaptırılması sağlanmıştır. Deprem yükünün yönünün ve büyüklüğünün tahmin edilemezliği sebebiyle, yapılan deneylerde belirlenen en fazla yer değiştirme değerleri zorlanmıştır. Farklı hız değerleri, farklı genlik mesafeleri ve farklı normal kuvvetleri çeşitli tekrar sayılarında kombin edilerek 20 adet deney yapılmış ve deneyler yapılırken belirli çevrim sayılarında sıcaklık verileri alınmıştır. Bu sayede, sıcaklık değişiminin sürtünme katsayısı verileri ile eş zamanlı olarak izlenmesi ve grafiklerinin oluşturulabilmesi sağlanmıştır. Metal plakaları birbirine bağlayan bulona uygulanan tork değeri, çevrim sayısı, sürtünme mesafesinin genliği ve sıcaklık deneyler sırasında incelenen faktörler olup, bu faktörlerin kayan metal yüzeyler arasındaki sürtünme katsayısını nasıl etkilediği görülmüştür. Genlik değeri aynı deney içerisinde sürekli değiştirilerek bu durumun sıcaklık grafiğine nasıl yansıyacağı anlık olarak görülebilecektir. Bu anlık değişimlerin sürtünme katsayısı değerlerine etki edip etmeyeceği de irdelenecektir. Sonuç olarak, aşınma ve sıcaklık etkileri nedeniyle sürtünme katsayısının kritik değerlere ulaştığı çevrim sayısı, ne kadarlık bir sıcaklık değişiminin sürtünme katsayısını ne kadar değiştireceği sonuçları elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, the friction behaviors of metal-metal contact surfaces in the hysterical cycle were examined better to understand the behavior of friction-based seismic dampers. In the literature, friction experiments were generally conducted using pin-on-disk and Slider on Flat Surface (SOFS). Instead of these guided systems, experiments were performed with cycling motion regimes in this study. The experiments were conducted by allowing inner plates, attached to the loading device at both ends, to move freely in a cyclic manner within outer plates tightened with end-to-end bolts, rather than using a guide on the sliding surfaces. Due to the unpredictability of the direction and magnitude of seismic loads, the maximum displacement values determined in the experiments were pushed to their limits. A total of 20 experiments were performed by combining different velocity values, displacement amplitudes, and normal forces with varying numbers of cycles. During the experiments, temperature data were collected at specific cycle intervals. This approach enabled simultaneous monitoring of temperature variations alongside friction coefficient data, facilitating the generation of corresponding graphs. The factors affecting the coefficient of friction between the sliding metal surfaces were examined during the experiments. These factors are the number of cycles, the amplitude of the friction distance, temperature, and the torque value applied to the bolt connecting the metal plates. By continuously varying the amplitude value within the same experiment, the instantaneous impact of this variation on the temperature graph can be observed in real time. Furthermore, whether these instantaneous changes influence the friction coefficient values will also be examined in detail. Consequently, the aim was to determine the number of cycles at which the coefficient of friction reaches critical values due to wear and temperature effects.