Investigating water absorption and mechanical properties of fly-ash-slag-based geopolymer mortar reinforced with hemp and glass fibers
Kenevir ve cam elyaf takviyeli uçucu kül-cüruf bazlı geopolimer harcın su emme ve mekanik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 921264
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ AĞIRALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Geopolimer malzemeler, çimento üretimi kadar zararlı olmadıkları ve çevreyi güvende tuttukları için yeşil malzemeler olarak da adlandırılırlar çünkü geopolimerlerin sentezi havayı kirleten zehirli gazlar yaymaz, bunun yerine bu malzemeler üretiminde endüstriyel atık maddelerden yararlanır, dolayısıyla çevreyi korurlar. uygun maliyetli ve çevre dostu olarak kabul edilir. Ayrıca, jeopolimer özelliklerinin geleneksel çimentodan daha iyi performans göstermesi sonucunda, jeopolimerlerin geleneksel çimentolu malzemelerin yerini alması da olasıdır. Ancak geopolimerler kırılgandır ve kırılmaya karşı hassastır, bu nedenle mukavemetlerini arttırmak için takviyeye ihtiyaç duyarlar. Bu çalışmada, F sınıfı uçucu kül ile GGBFS (cüruf) karışımının 10M NaOH konsantrasyonu ve sodyum silikat çözeltisi ile birleşiminden geopolimer harç sentezlenmiş ve ayrıca işlenmemiş kenevir lifi ve cam lifi olmak üzere iki tür lifle güçlendirilmiştir. kürleme koşulları ortam kürlemesiydi. Elyafın gücünü korumak ve doğal elyafın ön işlem süreçleriyle bozulmasını önlemek için işlenmemiş kenevir elyafları kullanıldı. Deneyin sonucu, işlenmemiş kenevir lifinin umut verici bir doğal lif olduğunu ve lifin kendi kendine işlenmesinin liflerin yapısal bütünlüğüne zarar vermediğini, dolayısıyla harcın mukavemetinin arttığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Geopolymer materials are also called green materials since they are not as harmful as producing cement and they keep the environment safe because the synthesis of geopolymers does not release toxic gases that pollute the air instead these materials utilize industrial waste substances in their production consequently, they are considered cost-effective and environmentally friendly. Moreover, the geopolymer properties outperformed traditional cement as a result, it is a possibility that geopolymers could replace conventional cementitious materials. However, geopolymers are brittle and have a fragile breakage hence, they require reinforcement to enhance their strength. In this study geopolymer mortar was synthesized by the combination of fly ash class F and GGBFS (slag) with NaOH concentration of 10M and the solution of sodium silicate and reinforced with two types of fibers which are untreated hemp fiber and glass fibers in addition to the curing conditions were ambient curing. Untreated hemp fibers were used to maintain the fiber's strength and to avoid the degradation of the natural fiber by pre-treatment processes. The outcome of the experiment indicated that untreated hemp fiber is a promising natural fiber, and the self-treatment of the fiber did not damage the fibers' structural integrity hence, the strength of the mortar increased.