Lisanslı harita kadastro mühendislik bürolarında üç boyutlu kadastro ve dinamik kadastro kavramları
Concepts of three-dimensional cadastre and dynamic cadastre in licensed survey and cadastre engineering offices
  1. Tez No: 921278
  2. Yazar: TUTKU TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YANALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın temel amacı lisanslı harita kadastro mühendisliği bürolarında görev yapan lisanslı harita kadastro mühendislerinin üç boyutlu kadastro ve dinamik kadastro sistemlerine yönelik tutumlarını, görüşlerini ve deneyimlerini derinlemesine incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu form, literatür bulgularına ve alan uzmanlarının görüşlerine dayalı olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Görüşmeler, İstanbul'da faaliyet gösteren LİHKAB'larda görev yapan 15 lisanslı harita kadastro mühendisi ile yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuçlar, üç boyutlu ve dinamik kadastro sistemlerinin arazi yönetimi, şehir planlaması ve çevresel koruma gibi alanlarda daha doğru kararlar alınmasını sağlayarak önemli bir rol oynadığını vurgulamaktadadır. Bu sistemler, detaylı mekânsal analiz, doğru yer tespiti, hassas veri sağlama ve hızlı veri güncelleme gibi avantajlar sunmaktadır. Ancak, lisanslı harita kadastro mühendisleri bu sistemlerin uygulanmasında teknolojik altyapı, eğitim, yasal düzenlemeler ve maliyet gibi zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için teknolojik altyapının güçlendirilmesi, personelin eğitilmesi ve yasal düzenlemelerin netleştirilmesi gerekmektedir. Sonuçlar, gelecekte üç boyutlu ve dinamik kadastro sistemlerinin daha etkili ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayacak geliştirme planlarının önemini vurgulamaktadır. Bu bulgular, kadastro çalışmalarının verimliliğini artırmak ve planlama süreçlerini iyileştirmek için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cadastre is a process that enables the identification, registration, and evaluation of immovable properties for various purposes. It serves as a fundamental tool in addressing multiple social needs. Cadastral systems were initially developed to secure property rights and establish a fair taxation system based on parcel sizes. In modern times, cadastre plays a crucial role in land allocation and planning activities. As a result, it has become an essential component of land management systems, contributing to urban planning, infrastructure development, and the management of natural resources. Additionally, cadastre facilitates the precise determination of property boundaries and dimensions. Given these functions, the cadastral system has evolved into a vital mechanism for addressing economic, social, and environmental requirements. The data generated from cadastral activities are widely utilized by public institutions, private enterprises, and non-governmental organizations to support community development. In recent years, the expansion of the private sector has significantly influenced cadastral activities in Turkey. Particularly since the mid-2000s, private sector involvement has accelerated cadastral studies, leading to the completion of many projects in a shorter time frame than initially anticipated, apart from some challenging regions. The introduction of regulations governing licensed cadastral survey offices has also contributed to the standardization and oversight of these activities. This study aims to comprehensively analyze the perspectives, experiences, and expectations of licensed survey and cadastre engineers regarding the implementation of three-dimensional and dynamic cadastre systems. The research investigates the challenges, benefits, and potential improvements associated with the transition to these advanced cadastral systems. Furthermore, it explores strategies to enhance the efficiency and widespread adoption of these technologies. The integration of three-dimensional and dynamic cadastre systems represents a significant advancement in the field of surveying and cadastre engineering. These modern systems offer substantial improvements in land administration, urban development, and infrastructure planning. Understanding the opinions and experiences of professionals in the field is essential for effectively managing this transition. This study aims to provide valuable insights into the expectations and concerns of licensed survey and cadastre engineers regarding these innovations. A systematic evaluation of their perspectives will help identify obstacles encountered during the transition process and contribute to the development of practical solutions. Additionally, the findings of this research will inform necessary revisions in professional training and education programs to ensure that industry professionals can effectively adapt to these emerging technologies. Ultimately, this study will shed light on the transformative impact of three-dimensional and dynamic cadastre systems within the surveying and cadastre sector. The effective implementation of these systems will support informed decision-making, optimal resource utilization, and overall societal welfare. Therefore, the involvement and contributions of licensed survey and cadastre engineers in this technological shift highlight the importance of this research. The study adopts a qualitative research approach, employing a case study model to explore the topic in depth. Qualitative research methods are widely used to gain a comprehensive understanding of individuals' experiences, attitudes, and behaviors. These methods allow for the collection of rich and detailed data, facilitating an in depth analysis of participants' viewpoints. A semi-structured interview technique was used to gather data for this study. The interview questions were designed based on insights from previous studies and expert recommendations. A total of 15 licensed survey and cadastre engineers working in Istanbul-based licensed cadastral offices participated in face-to-face interviews. The collected data were analyzed using a content analysis approach, which enables the classification of information and identification of key themes. This method allowed for a systematic examination of significant findings and their interpretation. The findings of this study indicate that three-dimensional cadastre systems enable a highly detailed and accurate representation of land and built structures, while dynamic cadastre systems facilitate continuous updates and swift adaptation to changing circumstances. These features provide significant advantages in various fields, including land management, urban planning, and infrastructure development. According to the participants, three-dimensional cadastre systems are particularly beneficial for urban parcels and large-scale projects, playing a crucial role in urban transformation efforts, building design, and environmental assessments. On the other hand, dynamic cadastre systems enhance the management of agricultural land and rapidly urbanizing areas by ensuring that cadastral data remains up to date. The results of this study suggest that licensed survey and cadastre engineers generally view these systems positively and believe that their adoption should be expanded. In this regard, updating training programs and professional practices to align with these new technologies is deemed essential. For the more effective and efficient implementation of three-dimensional and dynamic cadastre studies, it is essential to first strengthen the technological infrastructure and enhance software and hardware capacity. Additionally, comprehensive training programs should be organized to ensure that licensed survey and cadastre engineers can adapt to new technologies. Furthermore, clarifying legal regulations, establishing standards, and improving data sharing and integration processes will enhance the reliability and accuracy of cadastre applications. To maximize the effectiveness of these systems, financial resources should be increased, and public-private sector cooperation should be strengthened. Future-oriented planning should be conducted to keep up with evolving technologies and adopt an open approach to innovations in the sector. In particular, the widespread use of these systems should be encouraged in areas such as monitoring urbanization processes, land management, and environmental planning. Moreover, increasing collaboration among licensed survey and cadastre engineers, relevant public institutions, private sector representatives, and academic circles will support knowledge and experience sharing, ensuring a more effective management process. The implementation of these recommendations will contribute to the broader and more sustainable use of three-dimensional and dynamic cadastre systems in the future, enabling more accurate and efficient decision-making in critical fields such as land management and urban planning. In conclusion, the transition to three-dimensional and dynamic cadastre systems represents a pivotal transformation in the field of surveying and cadastre engineering. The effective application of these systems will facilitate better decision-making, efficient resource allocation, and overall societal progress. Therefore, the role and contributions of licensed survey and cadastre engineers in this technological transition underscore the significance of this research.