Tarımsal amaçlı plastik torba üretim makinesinde geliştirmeler yapılarak polietilen (PE) film kopma nedenlerinin 6 Sigma yöntemleriyle analizi
Analysis of polyethylene (PE) film breakdown reasons by 6 Sigma methods by making improvements in agricultural purpose plastic bag production machine
- Tez No: 921282
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ GÜRHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Globalleşen dünyada haritadaki sınırlar ekonomik anlamda yok olmaya başlamıştır, buna bağlı olarak dünya ekonomisinde müşteriler, tedarikçilerinden yüksek düzeyde kalite beklentisi içerisindedirler. Günümüzde rekabetin karşı konulamaz bir biçimde artması sonucunda, firmaların ayakta kalabilmesi giderek daha da güç bir hal almaktadır. Müşterilerin beklentilerine ancak en doğru şekilde cevap verebilen şirketler, gelecekte varlıklarını sürdürebileceklerdir. Müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda en kaliteli ürünü uygun fiyattan piyasaya sunabilmek, günümüz şirketlerinin temel hedeflerinden biridir. Tam da bu noktada Altı Sigma yaklaşımı, şirketlerin deneyebilecekleri en etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Altı Sigma metodolojisi, müşteri odaklı bir yöntemdir ve müşterinin temel gereksinimlerini önemsemeyi sorunun çözümü için başlangıç saymaktadır. Bu tez çalışmasında, altı sigma yaklaşımı uygulanarak, tarımsal amaçlı gübre ve zirai ilaçların taşınmasında aktif olarak kullanılan plastik torbaların üretim makineleri, prosesleri, kontrol adımları baz alınarak; torbadaki PE (Polietilen) film kopmalarının kök nedenleri araştırılmış, örnek bir firmanın üretiminde gerekli ölçümler yapılmış ve Minitab programı ile analizler yapılarak, üretim prosesinde iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir. Altı sigma kavramı ve önermiş olduğu iyileştirme adımları incelenerek, şirketlerin altı sigma yaklaşımına hazırlık ve süreç aşamaları net bir biçimde ortaya konulmuştur. Bir firmada PE Film hattı film kopmaları kaynaklı duruş süreleri azaltılarak 24.012 TL/yıl tasarruf sağlanmış, telef miktarının azaltılması ile mali yönden 13.938 TL/yıl tasarruf ile birlikte toplamda 37.950 TL/yıl, yıllık %32 tasarruf elde edilmiştir. Buna ek olarak, üretim kaybı %25 azaltılmıştır. Yıllık 690.000 metre daha fazla üretim ile beraber, PE film kopmalar arası miktar 27.000 metreden 85.000 metreye çıkarılmıştır. Altı sigma projelerinde, değişimin yapılması kadar önemli olan yegane unsurun, şirketin tüm personeli tarafından değişimi desteklenmesi gerekliliği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, the borders on the map have started to disappear in economic terms, and accordingly, customers in the world economy expect high levels of quality from their suppliers. Today, as a result of the irresistible increase in competition, it is becoming increasingly difficult for companies to survive. Only companies that can respond to customer expectations in the most accurate way will be able to survive in the future. One of the main goals of today's companies is to offer the best quality product at an affordable price in line with the needs of customers. At this point, the Six Sigma approach is one of the most effective methods that companies can try. The Six Sigma methodology is a customer-oriented methodology and considers paying attention to the basic needs of the customer as the beginning of solving the problem. In this thesis study, by applying the six sigma approach, based on the production machines, processes and control steps of plastic bags, which are actively used in the transportation of fertilizers and pesticides for agricultural purposes; the root causes of PE (Polyethylene) film breaks in the bag were investigated, necessary measurements were made in the production of a sample company and improvements were made in the production process by analyzing with Minitab program. By examining the concept of six sigma and the improvement steps it proposes, the preparation and process stages of companies for the six sigma approach are clearly revealed. In one company, by reducing the downtime due to film breaks in the PE Film line, 24,012 TL/year savings were achieved, and with the reduction of the amount of waste, a total of 37,950 TL/year, 32% annual savings were achieved with a financial saving of 13,938 TL/year. In addition, production loss was reduced by 25%. With an annual production of 690,000 meters more, the amount between PE film breaks was increased from 27,000 meters to 85,000 meters. In six sigma projects, it has been recognized that the only element as important as making the change is the support for the change by the entire staff of the company.