Çocukluk çağında enteroviral menenjitlerde epidemiyolojik ve klinik özellikler
  1. Tez No: 921289
  2. Yazar: KUTAY SEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİ VİDİNLİSAN, PROF. DR. SEMA GÜLNAR ŞENSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Aseptik menenjitlerde enteroviruslarin rolünü ve enteroviral menenjitlerin özelliklerini araştırmak amacı ile yaptığımız bu çalışmada 627 aseptik menenjitli hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Çalışmamızda aseptik menenjitler içinde en sık saptanan etken kabakulak virusu idi (%51.8). Olguların %31.6'sında etken tespit edilemedi, %16.6'sında ise enterovirusların etyolojide rol oynadığı belirlendi. Çalışmamızda enteroviral menenjitli hastaların ortalama yaşı 5.6±3.4 yıl idi. Hastaların %67.3'ü erkek cinsiyeti erkek cinsiyetindeydi. Enteroviral menenjitin yaz sonu ve sonbahar başında, özellikle de ağustos ayında sık görüldüğü tespit edildi. Echovirüs 30 ile coxsackievirus tip B en sık saptanan serotiplerdi. Bu viruslara bağlı olarak 1999, 2002 ve 2003 yıllarında çok sayıda aseptik menenjit vakaları tespit edildi. Ateş, kusma, baş ağrısı en sık başvuru yakınmasıydı. Hastaların BOS incelemesinde ortalama hücre sayısı 318±305/mm3 olarak bulundu ve %32 ikisinde PMNL hakimiyeti tespit edildi Hastalarımızın %58'i başlangıçta bakteriyel menenjit ekarte edilemediği için antibiyotik tedavisi kullandı. Hastalarımızın tümü komplikasyonsuz iyileşti Aseptik menenjit çocukluk çağında erişkinlere oranla daha sık görülmekte ve bakteriyel menenjitten ayrılması önem taşımaktadır Ülkemizde de enteroviral menenjitler özellikle yaz aylarında aseptik menenjit etyolojisinde önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmamız ülkemizde enteroviral menenjitte etken olan serotiplerin tespiti açısından önem taşımaktadır. Enteroviral menenjitlerde hızlı tanı metotlarının yaygınlaşması ile gereksiz antibiyotik tedavisi azalacak ve hastanede yatış süresi kısalacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, which we conducted to investigate the role of enteroviruses in aseptic meningitis and the characteristics of enteroviral meningitis, the files of 627 patients with aseptic meningitis were retrospectively examined. In our study, the most common agent detected in aseptic meningitis was mumps virus (51.8%). The agent could not be detected in 31.6% of the cases, and it was determined that enteroviruses played a role in the etiology in 16.6%. The mean age of patients with enteroviral meningitis in our study was 5.6±3.4 years. 67.3% of the patients were male. It was determined that enteroviral meningitis was frequently seen in late summer and early autumn, especially in August. Echovirus 30 and coxsackievirus type B were the most frequently detected serotypes. A large number of aseptic meningitis cases were detected due to these viruses in 1999, 2002 and 2003. Fever, vomiting, and headache were the most common complaints. The mean cell count in the CSF examination of the patients was found to be 318±305/mm3 and PMNL dominance was detected in 32% of them. 58% of our patients used antibiotic treatment because bacterial meningitis could not be excluded at the beginning. All of our patients recovered without complications. Aseptic meningitis is more common in childhood than in adults and it is important to distinguish it from bacterial meningitis. In our country, enteroviral meningitis has an important place in the etiology of aseptic meningitis, especially in the summer months. Our study is important in terms of determining the serotypes that are causative agents of enteroviral meningitis in our country. With the widespread use of rapid diagnostic methods in enteroviral meningitis, unnecessary antibiotic treatment will decrease and the duration of hospitalization will be shortened.