Yeşil sentez yoluyla elde edilen demir oksit partiküllerinin poliakrilik asit hidrojellere emdirilmesi ve antimikrobiyal aktivitesinin değerlendirilmesi
The encapsulation of iron oxide particles synthesized through green synthesis method into polyacrylic acid hydrogels and evaluation of their antimicrobial activity
- Tez No: 921290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN BAYRAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKE BİLGENUR KANDEMİR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, Stevia rebaudiana bitkisinden iki farklı çözelti ile edilen ekstratlarla demir oksit partikül (Fe-P) sentezi, karakterizasyonu ve poliakrilik asit (PAA) hidrojellere hapsedilmesine ait çalışmaları içermektedir. Çalışma kapsamında, Stevia rebaudiana yapraklarından su ve etanol çözeltisi (%70) kullanılarak ekstraksiyon yapılmış ve elde edilen ekstraktlarla yeşil sentez yolu ile Fe-P sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nanopartiküllerin aletli karakterizasyonu için UV-Vis Spektrofotometre, Fourier-Transform Infrared (FTIR) spektroskopisi, X ışını difraktometresi (XRD) ve enerji dağılımlı X ışını spektrometresi (EDX) analizleri gerçekleştirilmiş, daha sonra PAA hidrojellere enkapsülasyonu sağlanmıştır. Çalışmanın son basamağında, tek başına Fe-P'lerin ve hidrojele enkapsüle edilmiş hallerinin Bacillus cereus, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus licheniformis ve Pseudomonas aeruginosa bakterilerine karşı antibakteriyel özellikleri test edilmiştir. Sonuç olarak, Stevia rebaudiana yapraklarından yeşil sentez yoluyla Fe-P sentezi başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği ve hidrojele enkapsüle edilmiş durumda P.aeruginosa'e karşı antibakteriyel etki gösterdiği sonucuna ulaşılışmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes studies on the synthesis, characterization, and encapsulation of iron oxide particles (Fe-P) in polyacrylic acid (PAA) hydrogels using two different extracts from Stevia rebaudiana. In this study, extraction was performed using water and 70% ethanol solutions from S. rebaudiana leaves, and Fe-P synthesis was carried out through a green synthesis method. Instrumental characterization of the synthesized particles was performed using UV-Vis Spectrophotometer, Fourier-Transform Infrared (FTIR) spectroscopy, X-ray Diffraction (XRD), and Energy-Dispersive X-ray Spectroscopy (EDX) analyses, followed by encapsulation in PAA hydrogels. Finally, the antibacterial properties of Fe-p alone and those encapsulated in the hydrogel were tested against Bacillus cereus, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Bacillus licheniformis, and Pseudomonas aeruginosa bacteria. As a result, it was concluded that Fe-P synthesis from Stevia rebaudiana leaves via the green synthesis method was successfully carried out, and the Fe-P encapsulated hydrogel showed antibacterial activity against P. aeruginosa.