Masculinity profiles in American teen dramas
Amerikan gençlik dizilerinde erkeklik profilleri
  1. Tez No: 921328
  2. Yazar: MEHMET BERKE HALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜRÜN YILDIRAN ÖNK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Amerikan gençlik dramalarında erkekliğin tasvirini inceleyerek hem inşasını hem de temsilini araştırmaktadır. Türün önde gelen dizilerinin titiz bir nitel içerik analizi aracılığıyla yapılan bu araştırma, erkek güzelliği standartlarını ve temsillerini incelerken, bu standartların anlatısal ve görsel unsurlar içinde nasıl sürdürüldüğünü ve tartışıldığını ele almaktadır. Temel temalar, karakter tasvirleri ve görsel imgeleri inceleyerek, bu tasvirler içinde gömülü olan kültürel ideallerin, değişen toplumsal cinsiyet dinamiklerinin ve toplumsal beklentilerin karmaşık etkileşimini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, bu temsillerin ergen izleyiciler arasında beden imajı ve benlik kimliği algıları üzerindeki etkilerini irdelemektedir. Nüanslı incelemesiyle, bu tez Amerikan gençlik dramalarında erkekliğin karmaşık doğasının daha derin bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into the portrayal of male masculinity within the landscape of American teen dramas, through a qualitative analysis of notable series in the genre. The research investigates the standards and representations of masculinities, examining how they are perpetuated and contested within the narrative and visual elements of these shows. By scrutinizing key themes, character portrayals, and visual imagery, this study unravels the intricate interplay of cultural ideals, evolving gender dynamics, and societal expectations embedded within these depictions. Furthermore, it delves into the implications of these representations on the perceptions of body image, and self-identity among adolescent audiences. Through its nuanced examination, this thesis contributes to a deeper understanding of the complex nature of the masculinity profiles in American teen dramas.