Yaşamı kaçırma kaygısı: Genç yetişkinler üzerine bir inceleme
Fear of missing life: A Study on young adults
- Tez No: 921351
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT MORSÜNBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bireyler genç yetişkinlik döneminde önceden kendileri için belirledikleri veya toplum tarafından belirlenmiş normatif hedeflere sahiptir. Bireyler, bu dönemde söz konusu hedeflere ilişkin değerlendirmelerde bulunurlar. Kariyer, ilişkiler, ekonomik koşullar, kendini tanımlama biçimi, yaşama yönelik bakış açısı ve yetenekler penceresinden kendilerini değerlendirirler. Bu değerlendirmelerde kullandığı kaynaklardan bir tanesi sosyal karşılaştırmalardır. Bireylerin yaptıkları bu değerlendirmeler onların zaman perspektifi algılarına göre farklı şekillerde sonuçlar ortaya çıkarır. Bu sonuçlar bireyler için olumlu/olumsuz pek çok durum veya farklı pek çok duygu ortaya çıkarabilir. Bu duygulardan bir tanesi kaygıdır. Yaşamı kaçırma kaygısı olarak adlandırılan bu kaygı, bireylerin hedefledikleri yaşam standartlarına veya hedefledikleri bir veya birden çok yaşam alanına (kariyer, ilişkiler vb). ulaşamayacaklarına yönelik bir geç kalmışlık hissi olarak ifade edilebilir. Bu çalışma genç yetişkinlerin yaşamı kaçırma kaygısı kavramının yaşayıp yaşamadıkları, yaşıyor olmaları halinde bu kaygının hangi özelliklere sahip olduğunun bireylerin deneyimleri ve algıları üzerinden incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden yorumlayıcı olgu bilim yaklaşımı modeli kullanılarak 16 katılımcı ile görüşmeler yürütülmüştür. Yapılan görüşmelerden elde edilen veriler deşifre edilerek incelenmiştir. 16 katılımcıdan 10 tanesinin yaşamı kaçırma kaygısı yaşadığı görülmüştür. Bireylerin yetişkinlik tanımları, yetişkin hissetme durumları, kendini tanımlamaları ve yaşama bakış açısının da etki ettiği bu duygu yaşam hedeflerinin (kariyer, ilişkiler, ekonomi ve yetenekler) değerlendirmeleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Bireylerin '' sürekli kendilerini kovaladıklarını düşündükleri, adeta içlerini kemiren bir duygu'' olarak ifade ettikleri yaşamı kaçırma kaygısını yaşayan bireylerin ortak özelliklerinin geçmiş veya gelecek zaman odaklı bir zaman perspektifine sahip olmak ve sosyal karşılaştırmalarda bulunmak olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Individuals in early adulthood have normative goals that were either previously set by themselves or defined by society. During this stage, individuals make evaluations regarding these goals. They assess themselves from the perspectives of career, relationships, economic conditions, self-definition, outlook on life, and abilities. One of the resources they use in these evaluations is social comparisons. The evaluations individuals make result in different outcomes based on their time perspective perceptions. These outcomes can lead to a variety of positive/negative situations or a range of emotions for individuals. One of these emotions is anxiety. This anxiety, referred to as the fear of missing life, can be described as a sense of being too late to achieve the desired life standards or to reach one or more life areas (career, relationships, etc.). This study aims to explore whether young adults experience the fear of missing out on life and, if they do, to examine the characteristics of this anxiety through individuals' experiences and perceptions. In line with this objective, qualitative research methods were employed, using the phenomenological approach model, and interviews were conducted with 16 participants. The data obtained from these interviews were transcribed and analyzed. It was found that 10 out of the 16 participants experienced a fear of missing life. This emotion, which is influenced by individuals' definitions of adulthood, their sense of feeling adult, their self-identifications, and their outlook on life, emerges as a result of evaluations of life goals (career, relationships, economy, and skills). The common characteristics of individuals who experience the fear of missing life, which they described as“a feeling that constantly chases them, almost gnawing at their insides,”were found to include having a past- or future-oriented time perspective and engaging in social comparisons.